Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

FOTO: V Lidicích byla zahájena 46. Mezinárodní dětská výtvarná výstava

Neděle, 3. Červen 2018 10:00

Od roku 1973 se rok co rok v Lidicích koná Mezinárodní dětská výtvarná výstava, jejímž cílem je připomínat lidické události roku 1942 a především osudy 82 tamních dětí, které byly zavražděny nacisty. Tato výstava důstojným způsobem spojuje děti celého světa, aby si připomínaly osudy těch, jejichž životy byly ukončeny ve věku, ve kterém jsou dnešní autoři děl zasílaných do Lidic.

V Lidicích byla zahájena 46. Mezinárodní dětská výtvarná výstava (Foto: Jitka Krňanská – KL)

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice je důkazem toho, že děti celého světa, nehledě na zemi, národnost, jazyk, náboženství, věk nebo politické směřování jejich zemí se dokáží spojit prostřednictvím umění právě v Lidicích. Do konce února 2018 přišlo do 46. ročníku 29 967 prací z celkem 79 zemí. Dlouhodobá práce Památníku Lidice na poli mezinárodní prestiže samotné soutěže je v tomto roce oceněna velmi prestižním uznáním. Ministerstvo zahraničních věcí udělilo Památníku Lidice za Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice významnou cenu Gratias agit, která náleží jednotlivcům i organizacím z nevládní sféry za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Tato cena existuje od roku 1997 a pro Památník Lidice jde o velké uznání za dlouhodobou práci a snahu.

Poslední květnový den se v Lidické galerii odehrálo slavnostní zahájení a předání cen, na kterém se sešla řada významných hostů a především dětí, jež si převzaly pamětní diplomy a medaile. Slavnostní vernisáže se zúčastnili mimo jiné velvyslanci zemí, ze kterých pocházely oceněné děti. Uznání předávali také J. E. Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo nebo J. E. Leon Marc, velvyslanec Slovinské republiky, dále pak zástupci partnerských organizací, Pavel Hluboček, ředitel muzejního odboru ministerstva kultury, Petr Hnízdo, ředitel odboru mezinárodních vztahů ministerstva kultury i například Monika Koblerová, ředitelka úseku kulturní diplomacie a Czech Centers Network.

V krásném slunečném počasí se v zahradě Lidické galerie podařilo uspořádat velmi milé zahájení fantastické výstavy, k jejíž prohlídce jsou všichni zváni. K vidění je přibližně 1000 oceněných prací. Dalších 200 je vystaveno v Národním zemědělském muzeu, kde byla výstava otevřena o den později.


Autor: Filip Petlička


banbad