Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

FOTO: Podprůhon má veřejnou bylinkovou zahrádku

Středa, 30. Květen 2018 07:40

Sousedé v Podprůhonu o víkendu dokončili práci na svém projektu bylinkové zahrádky. Mezi ulicí V. Burgra a garážemi společnými silami vysázeli bylinky a jedlé keře. Až se trochu rozrostou, kolemjdoucí si mohou přivonět, utrhnout si do salátu oregano i pažitku. Prostor ještě obohatí informační tabule o možném využití bylinek a umělecká plastika.

Podprůhon má veřejnou bylinkovou zahrádku (Foto: Vladimír Líba)

Podprůhonští věnovali společné práci tři jarní víkendy. Vyčistili prostor od náletových suchých keřů a černé skládky. Svah zabezpečili novým plotem a podél opěrné zdi osadili staré, původní pískovcové patníky. „Na brigádách vždy vládne přátelská atmosféra. Sousedé přijdou, aby aktivně přispěli ke kultivaci svého okolí. Kromě společné práce se samozřejmě klábosí a probírají události ve čtvrti. A navazují se sousedská pouta. Kromě letitých členů spolku přijdou i noví obyvatelé, kteří chtějí poznat své sousedy,“ vysvětluje vedoucí projektu Vladimír Líba.

Společný oběd zajišťuje vždy jiná rodina. V sobotu měli brigádníci domácí karbanátky, nivovou a škvarkovou pomazánku od paní Voráčkové. Při obědě si připili na zdraví nově narozeného syna jednoho z brigádníků, Jana Pokorného. „V Podprůhonu bydlím několik měsíců. Ve schránce mi přistál letáček o tomto projektu, tak jsem přišel ze zvědavosti, protože žiju pár desítek metrů odsud. Jsem nadšený, že se něco společně tvoří, což je dnes dosti neobvyklé.“

Bylinkovou zahrádku ozdobí abstraktní dřevořezba „Dobré výhledy“ od kladenského rodáka Michala Sýkory a všichni doufají, že se ji podaří instalovat do Kladenských dvorků. Tento počin chtějí organizátoři představit při vernisáži tradiční umělecké přehlídky za dva týdny. „Třeba se inspirují obyvatelé i jinde a přispějí ke kultivaci veřejného prostor ve svém okolí,“ dodává předsedkyně Spolku Podprůhon Kateřina Jůzová.


Autor: (red)