Podzimní koncerty Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Pettersson
 • SBF
 • SAMK
 • J.A.R

Rybičky 48: Fesťák Okoř se šťávou má neskutečnou atmosféru, těšíme se na něj

Úterý, 22. Květen 2018 07:40

Rybičky 48 je oblíbená česká pop-punková kapela z Kutné Hory, která má v současnosti za sebou více než tisíc koncertů v Česku i zahraničí a patří mezi vyhledávané festivalové taháky. Účinkování na Okoři se šťávou si kluci nenechají ujít. Pro Kladenské listy je vyzpovídal Michal Šenbauer.

Rybičky 48

Byli jste teď natáčet klip v Americe, kdy píseň vznikla a co jste zažívali při natáčení?

Kuba: Píseň vznikla bezprostředně potom, co jsme věděli, že pojedeme natáčet do USA. Je tedy takovou písni pro nás na míru. Přemýšleli jsme o tom, jaký by to bylo asi dobýt Ameriku a rovnou jsme si vtipně odpovídali, výjimečně střízlivýma očima a udělali si z toho srandu.

Při natáčení jsme zažívali skvělý reakce od lidí. Hodně nás těšilo, jak se všichni zajímali o to, co točíme a fandili nám. Nikde se nám nestalo, že by nám řekli „tady točit nesmíte“.

Kdy vás napadlo tam vyrazit? Kdo byl strůjcem?

Kuba: Před třemi lety jsem našemu dvornímu kameramanovi Ondřejovi Soukupovi řekl, že do tří let budeme natáčet singl v Americe. No a od té doby se pracovalo na tom, abychom tam měli za co jet.

Kde jste všude byli a jak se vám tam líbilo?

Ondra: Projeli jsme Kalifornii a hlavně Los Angeles a okolí, Hollywood, Venice Beach, Santa Monicu… Z Nevady jsme si pak nemohli nechat ujít Las Vegas a z Arizony Route 66 a Grand Canyon. Nejlepší vzpomínky máme na městečko Kingman v Arizoně.

Máte nějakou veselou historku z natáčení?

Petr: Právě v Kingmanu v Sportmans Clubu jsme se nešťastnou náhodou ocitli na narozeninách místního chlapíka. Když zjistil, že jsme kapela z České republiky, zeptal se, kde jsou Čechy a pak doběhl vzbudit manželku a dovedl další kamarády…

Ráno objevil náš manager v mobilu fotky z večírku a my začali zjišťovat, jak jsme se vlastně měli. První reakce byla, že fotky musíme dát na konec klipu Američan z Poličan. Na cenzuru si nepotrpíme, ale když jsme po vystřízlivění prohlíželi fotky znovu, z asi padesáti prošly tři. Zbytek prodáme za těžký prachy na bizzardporn.com.

Přivedla vás tato cesta k nějakému zjištění?

Kuba: Za prvé: cesta potvrdila to, co víme. Že i skoro po 16 letech si v kapele skvěle rozumíme a děláme rádi společný věci.

Za druhé: nikdy, ale opravdu nikdy nepijte něco, čemu místní říkají Irish Death!

Jak vypadal den v USA?

Kuba: Přesto, že bylo hodně dní natáčecích a docela dřina, tak jsme měli i dost volného času. Dělali jsme vše možné, co nás napadlo. Jezdili jsme i na klasicky turistická místa jako Grand Canyon, Hoover Dam, Route 66, Hollywood a mraky dalších. Kalifornie a Nevada jsou hodně liberální, najdete tam legální obchody s „hulením“ a taky samozřejmě všude spousta barů, takže jsme večer sedli do kabrioletu, jako tvrdý rockeři pustili naplno Backstreet Boys a vyrazili na nákupy. Když jsme se takhle projížděli po Las Vegas, fotila si nás spousta lidí v domnění, že kolem jedou nějaký americký rockstars.

Jak vypadá váš den v Čechách, než začne koncert?

Petr: Já myslím, že úplně klasicky. Někteří z nás se umyjí, pak se oblíkneme, odstraníme mech ze zubů a před odjezdem obětujeme bohům nejslabšího z nás, abychom si zajistili bezmračný den (smích).

Máte nějakou speciální přípravu? Vaše show se neustále zvětšuje a s tím i nároky na techniku. Myslíte si, že se to někdy zastaví?

Breny: Letos se u nás mění hlavně to, že na akcích, kde jsme headlineři, většinou jedeme zvučit den předem. Kvůli světlům, technice a pyrotechnice. Já osobně doufám, že se to nezastaví nikdy. Důležitý jsou nápady a jejich realizace. Neumíme stát na místě. Chceme koncerty dělat tak, aby divák odcházel  domů nejen s tím pocitem, že slyšel své oblíbené písničky, ale aby vždy dostal něco navíc.

Kdo vám pomáhá, kdo za prací ještě stojí?

Kuba: Jsou to mraky lidi. Se show pomáhá náš osvětlovač Mršťa, pyroman Tomáš, zvukař Tomáš Karban a technici Lukáš Beneš a Jirka Flekal. Spousta práce se musí stát ještě dlouho před koncertem a tak nemůžu zapomenout na našeho manažera Martina a taky prodavače a řidiče Márvina. Jsou to všechno naši kamarádi, kteří se za léta praxe dostávají na špičku svého oboru společně s námi. Nejsme jenom kapela. Jsme velký tým a každý z nás tam má svoji nezanedbatelnou úlohu.

Co chystáte nového?

Petr: Těch věcí bude hodně. Oproti minulé festivalové sezóně jsme stačili vydat další tři úspěšný singly a těšíme se, až je budeme hrát naživo. Už před lety jsme si řekli, že k nám neodmyslitelně patří rock’n’roll, oheň a marshally. Prostě chceme pro lidi udělat show, jako kdyby přijela kapela z USA. Makáme na tom, aby i fanoušci od nás vždycky dostali maximum možného a neskutečně nás to baví. 

Začíná sezóna festivalů. Mezi první patří každoročně i Okoř se šťávou, kde se bude tentokrát slavit 20 let festivalu. Jak se na ni těšíte? Máte k místu nějaký vztah? Co jste si pro tento koncert přichystali?

Ondra: Na festivalu Okoř se šťávou hrajeme už řadu let a vždycky se na něj těšíme. Přesto, že to není největší fesťák, tak má neskutečnou atmosféru, která podle mě pramení jak z místa konání, tak z hlavního pořadatele Michala Šenbauera.

Jak vás baví hraní venku? Čím se liší od hraní uvnitř?

Breny: To je těžký. Oboje má svoje pro a proti. Po zimě už se vždy těšíme na léto a na festy, na sluníčko a spousty lidí. A na konci září se zas těšíme do kulturáků a uzavřených prostor, kde je lidí třeba jen tisíc, ale přišli jen na nás a navíc nestojí za nášlapy čtyři metry od pódia a tak jsme si všichni tak nějak blíž a hraní je takové osobnější.

Kam vyrazíte v létě, máte už nějaký plán? Kam se ještě těšíte? Nebo to bude jen o koncertech?

Kuba: Léto bude hlavně pracovní, což je boží. Naše práce je totiž především naši zábavou. Letní dovolenou si zase uděláme v lednu někde v Asii. Já osobně se těším na všechny koncerty v létě.

Víte, kdy už bude nová deska? Jak dlouho vám trvá udělat album, je na to nějaký systém? Už jste začali něco natáčet a jestli ano, tak kde točíte?

Kuba: S poslední deskou jsme nepospíchali, ale jen kvůli tomu, že jsme v Čechách před šesti lety najeli na západní způsob vydávání. To znamená, že se udělá jen nový singl s klipem a za pár měsíců další nový singl s klipem. Až jich bude dostatek, tak z toho uděláme desku, výběr toho nejlepšího, a to se stane letos na podzim. V říjnu vyjde deska Best Fuck off 2012-2018, kde budou všechny nevydaný singly z posledních 6 let a navíc k tomu druhý album, kde nahrajeme dvanáct nových songů. Bude to taková B-side, kde bude mít každý z kapely tři svoje písničky a nebudeme se vůbec ohlížet na hudební styly. Prostě, kdo má co rád. Vyjde tedy rovnou dvojalbum.

Chtěli byste něco vzkázat fanouškům?

Rybičky 48: Samozřejmě. Hlavně bychom za celou kapelu chtěli poděkovat za obrovský zájem, který o nás fanoušci mají, a to je pro nás ta nejlepší zpětná vazba, protože jen a jen fanoušci dávají tomu, co děláme, opravdový smysl.

Autor: Michal Šenbauer 1. foto

  Objektivem Kladenských listů: Z chátrajícího hotelu na Lapáku se stal dům duchů

 2. krimi

  Opilá žena škrtila své dítě před kladenskou restaurací

 3. foto

  Přinášíme vám fotogalerii podzimního Kladna, pochlubte se i vy svými fotkami!

 4. krimi

  V Kladně napadl opilec svou přítelkyni, skončil za mřížemi

 5. sport

  Martin Zikmund zazářil na Velké ceně Prahy

 6. foto

  FOTO: V areálu bývalé kladenské Poldi hořel dřevěný odpad

 7. pozvánka

  V pátek uvede kladenské divadlo svoji letošní druhou premiéru: Rána pod pás

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. foto

  FOTO: Odevzdaná Třebíč nebyla pro Rytíře vážným soupeřem

 10. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 11. foto

  FOTO: V sobotu motorkáři ve Stochově zahřáli své výfuky naposled

 12. foto

  VIDEO: Kladenský kulturák hostil mezinárodní kulturistickou soutěž

 13. kultura

  „Onkel Rudi“ se vrací do Lidic

 14. foto

  Kladenští baseballisté Miners zakončili letošní sezonu ve velkém stylu

 15. krimi

  Matka zlodějka v kladenských obchodech nakradla zboží za osm tisíc, věci schovávala do kočárku

 16. video

  VIDEO: Kufroběžci cimrmanského běhu startovali letos po sedmadvacáté

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. sport

  Kladenský Alpiq doslova vybojoval výhru v Sudoměřicích

 19. krimi

  Kladenští strážníci vyrazili za dětmi do základních škol

 20. krimi

  Seniorka si na platební kartu napsala PIN a v Kladně ji ztratila, přišla o hodně peněz