Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

Znát hodnoty krevního tlaku se ale vyplatí, sdělí vám je v kladenské nemocnici

Neděle, 20. Květen 2018 09:00

Každý člověk by měl vědět, jaký má krevní tlak. Vysoký krevní tlak je totiž onemocnění, které může probíhat zcela bez příznaků, a proto často zůstává dlouho nepoznané. Proč je vysoký krevní tlak našemu tělu tak nebezpečný, vysvětluje vedoucí lékař koronární jednotky kladenské nemocnice Marek Janka.

Znát hodnoty krevního tlaku se ale vyplatí, sdělí vám je v kladenské nemocnici (Foto: KL)

Arteriální hypertenze (vysoký krevní tlak) patří k vůbec nejčastějším onemocněním v civilizovaných zemích a je vůbec nejvýznamnějším rizikovým faktorem takzvaných kardiovaskulárních onemocnění (nemoci srdce a cév), která jsou v České republice zodpovědná za polovinu všech úmrtí. Přes významný vývoj v léčbě hypertenze lze říci, že kontrola krevního tlaku zůstává nadále velmi významným medicínským problémem.

Důležitý je včasný záchyt onemocnění

Hlavním problémem v diagnostice a léčbě arteriální hypertenze je, že samotné zvýšení krevního tlaku nebolí a člověk ho většinou nijak nepozoruje, ale přitom již dochází k poškozování cév a funkce těch nejdůležitějších orgánů, jako je mozek, srdce, oči a ledviny. Klíčová je proto prevence a včasný záchyt onemocnění. Měření krevního tlaku by mělo být součástí pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře i každého vyšetření u specialistů, zejména z oblasti vnitřního lékařství.

Co znamenají čísla získaná během měření krevního tlaku?

Byť klasických rtuťových tlakoměrů rychle ubývá, měří se krevní tlak z historických důvodů v milimetrech rtuťového sloupce a určují se 2 hodnoty. Takzvaný systolický tlak, který je důsledkem stahu srdce a aktivního vypuzení krve do oběhu, a takzvaný diastolický tlak, což je tlak nižší, který je v tepnách těsně před začátkem dalšího srdečního stahu.

Často se setkáváme s tím, že nám pacienti na otázku, jaký mají krevní tlak, odpoví, že normální – kolem 150/90. Přitom jako horní hranice byly na základě mnoha epidemiologických studií stanoveny hodnoty 140/90. U pacientů s cukrovkou je horní hranice dokonce 130/80. Veškeré hodnoty nad těmito hranicemi je třeba brát velmi vážně, a především intenzivně léčit.

Jak na vysoký krevní tlak?

Léčba běžně zvýšeného krevního tlaku je obvykle v kompetenci praktických lékařů. K dispozici je pět základních skupin takzvaných antihypertenziv, tj. léků na vysoký tlak. Proto lze prakticky pro každého pacienta s hypertenzí v rané fázi zvolit vhodnou léčbu s ohledem na jiné doprovodné faktory. Komplikovanější formy hypertenze, zejména u pacientů, kteří již prodělali cévní mozkovou příhodu nebo srdeční infarkt, nebo mají některé z komplikací, by již měl sledovat odborník – kardiolog. Některé, naštěstí vzácné, formy hypertenze se pak vyšetřují a léčí ve specializovaných centrech.

Prevence je základ

Obecně pro prevenci vysokého krevního tlaku ale platí obecná pravidla – buďte fyzicky aktivní, jezte zdravě, zbytečně nepřisolujte jídlo, udržujte si zdravou tělesnou hmotnost, snažte se omezit vliv stresu, omezte příjem alkoholu a nekuřte.

V kardiologických ambulancích kladenské nemocnice poskytují pacientům komplexní spektrum diagnostiky a léčby vysokého krevního tlaku.

Kardiologická ambulance

přízemí Niederleho pavilonu

tel. pro objednání: 312 606 582

Úterý – Pátek 8:30 – 12:30 hodin

Autor: Hana Senohrábková