Sochorová válcovna Legenda Cafe bar Est. 2014 Noc Válečníků Okoř se šťávou Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Šampiónem v Central Kladno 2 Central Kladno Badmintonové centrum v Kladně Svatební videa
 • SBF
 • SAMK
 • Balada pro banditu

Rozhovor s Miroslavem Dvořáčkem o kladenské cévní chirurgii

Středa, 25. Duben 2018 07:10

Historie cévní chirurgie v Oblastní nemocnici Kladno sahá až do konce 70. let. První významný lékař zakládající cévní chirurgii byl ve zdejší nemocnici MUDr. Horešovský, následován MUDr. Ottem a MUDr. Burešem. V současné době má cévní chirurgie samostatné oddělení a provozuje lůžkovou část i cévní ambulanci. Ročně se na chirurgickém oddělení odoperuje zhruba 100 lidí s onemocněním žil a 100 lidí s onemocněním tepen. Vedoucím lékařem je v současné době MUDr. Miroslav Dvořáček. Zkušený odborník s dvacetiletou praxí, atestací z chirurgie, cévní chirurgie a s primářskou licencí. Své bohaté zkušenosti ze svých předchozích pracovišť v Nemocnici Na Homolce a FN Královské Vinohrady nyní uplatňuje zde.

Foto: Hana Senohrábková

Pane doktore, představte nám trochu blíž svoje oddělení

V současné době je cévní chirurgie samostatný obor. V rámci ON Kladno máme k dispozici lůžkové oddělení o kapacitě 20 lůžek a zabýváme se pacienty s onemocněním tepen a žil. 2x týdně funguje cévně-chirurgická poradna, kde řešíme diagnostiku, indikace k operaci, sledování pacientů před a po výkonu. Zabýváme se také prevencí cévních onemocnění a řešíme léčbu farmakologicky, tedy pomocí léků. Operace provádíme na centrálních operačních sálech, nebo na oddělení radiodiagnostiky – angiosále, kde je k dispozici přístrojové vybavení – angiolinka, pro provádění cévních zákroků.

Spolupracujete i s jinými obory?

Široce spolupracujeme s ostatními obory, ať už operačními nebo interními. Jednou týdně probíhá mezioborové setkání nad nálezy, na kterém probíráme případy pacientů a domlouváme se na nevhodnějším způsobu ošetření.

Kdy bych měl navštívit cévního chirurga s podezřením na onemocnění tepen?

Pokud trpíte bolestmi dolních končetin při chůzi. Nejčastěji jde o bolesti v lýtku, někdy ve stehnech a hýždích. To závisí na výši cévního uzávěru. Pokud máte klidové bolesti končetin a úlevovou polohou je její svěšení, kdy se zlepší částečně její prokrvení. Pokud zjistíte defekt na noze, který se špatně hojí. A jestli zároveň kouříte a máte cukrovku, o to větší podezření na onemocnění tepen máte. Pokud jste prodělali cévní mozkovou příhodu a nemáte vyšetřené mozkové tepny. Pokud si nahmatáte pulsující útvar kdekoli na těle a ultrazvuk odhalí přítomnost výdutě.

Kdy bych měl navštívit cévního chirurga s podezřením na žilní onemocnění?

Jestliže pozorujete zvětšující se žíly – varixy na dolních končetinách. Jestliže se u vás projevují otoky dolních končetin, které se během dne mění, noční křeče a tíha v nohou. Pokud pozorujete zvýšenou žilní kresbu včetně drobných žilek na nohou – tzv. metliček.

Jaké onemocnění tepen nejčastěji ošetřujete a jakým způsobem?

V rámci onemocnění tepen řešíme jak akutní, tak chronické stavy. Akutní stavy především zahrnují náhlé cévní uzávěry. Ty se vyskytují nejčastěji v oblasti dolních končetin. Po rychle provedené diagnostice přistupujeme k potřebnému typu výkonu. Nejšetrnější je miniinvazivní přístup v podobě tzv. katetrizace, kdy je krevní sraženina rozpouštěna, případně odsáta pomocí katetrů, což jsou speciální hadičky. Chirurgické řešení představuje operaci, kdy je tepna otevřena a pomocí balonkového katetru je sraženina odstraněna z tepny a tepna pak zašita cévním stehem. Jde o rychlý a elegantní výkon s okamžitým efektem. Z dalších rekonstrukčních cévních výkonů bychom mohli jmenovat nejčastější typ – bypass. Ten je užíván jak při akutních stavech, tak při plánovaných výkonech. Jde o přemostění cévního uzávěru pomocí vlastní žíly pacienta nebo s užitím umělé cévní protézy. Důvodem takových operací bývá nejčastěji ateroskleróza tepen, kdy dochází postupně ke zužování a uzavírání tepen. Následkem je pak zhoršené prokrvení dané oblasti. Opět tento problém nejčastěji řešíme u dolních končetin. Další tepny, které jsou postihovány aterosklerózou, jsou krkavice, které přivádí krev do mozku. Vlivem významného zúžení může dojít k rozvoji cévní mozkové příhody. Takové stavy řešíme cévní operací, kdy z příslušné tepny odstraníme sklerotický plát, který tepnu zužuje. Tím obnovíme normální průtok krve mozkem. Tato operace je prováděna buď preventivně, nebo akutně při příznacích cévní mozkové příhody. Úzce spolupracujeme s Iktovým centrem ON Kladno, které spadá pod neurologii.

Věnujete se i nějakým složitým moderním výkonům?

Některé složitější operace provádíme v jedné době ve spolupráci s invazivními rentgenology. Takovým výkonům říkáme hybridy. Část operace provádí cévní chirurg a část se provádí miniinvazivně pomocí katetrizace za využití balónů a stentů. Jde o trend, který přichází ruku v ruce s rozvojem technologie. Dává tak větší šanci na úspěch při komplexním řešení cévní problematiky. Řešíme také téma výdutí. Jde o patologické rozšíření stěny tepny až do takových rozměrů, že hrozí její prasknutí. Nemocné s aneuryzmaty sledujeme a měříme pomocí ultrazvuku, eventuálně doplňujeme CT vyšetření. V případě indikace k výkonu máme dvě možnosti. Buď operujeme, což obnáší náhradu výdutě pomocí umělé cévní protézy nebo zavádíme stentgraft, což je obdoba stentu, jde o miniinvazivní zákrok, který pacient dobře snáší. Typ výkonu je posuzován individuálně na indikačních seminářích.

Z cévních zákroků jsou běžně známy zejména operace žil. Jaké možnosti jsou dostupné v kladenské nemocnici?

Nejčastějším typem žilního onemocnění, které řeší cévní chirurg, jsou varixy. ON Kladno nabízí komplexní péči v této oblasti. V rámci poradny provádíme diagnostiku, sonografické vyšetření a individuální posouzení možnosti léčby. Z miniinvazivních výkonů, které lze provádět i ambulantně, nabízíme pěnovou sklerotizaci, případně operaci LASER technologií. Sklerotizace je velmi šetrná, prakticky nebolestivá. Jde o chemickou metodu, kdy se vpichem jehly napouští žíla emulzí, která vytváří sterilní zánět, na jehož pokladě dojde k uzávěru žíly. LASER metoda patří mezi šetrné výkony, vpichem jehly se zavádí speciální vlákno do žíly, paprsek pak zataví žílu při pohybu vláknem zpět. Vzhledem k povaze výkonu je nutné místní znecitlivění, případně lze tuto metodu provádět na sále s anestezií. Tyto moderní metody významně zkracují rekonvalescenci nehledě na kosmetický efekt, a to je důvod, proč jsou tyto metody tak populární. Své místo si ponechává takzvaná „klasická“ radikální operace. Jde o odstranění křečových žil chirurgem pomocí chirurgických nástrojů. Tento typ výkonu provádíme výhradně na operačním sále s anestezií.

Autor: Hana Senohrábková
 1. zprávy

  Stojany na zastávkách veřejné dopravy čeká postupná modernizace a sjednocení vzhledu

 2. sport

  Jak bude AC Tepo Kladno nastupovat?

 3. video

  HZS Středočeského kraje ve svém videu upozorňuje na průjezdnost komunikací

 4. zprávy

  Znát hodnoty krevního tlaku se ale vyplatí, sdělí vám je v kladenské nemocnici

 5. foto

  FOTO: Kladenští fotbalisté nestačili na vedoucí Velvary

 6. krimi

  V noci na pátek byl fyzicky napaden strážník kladenské městské policie

 7. video

  Videopozvánka na Noc válečníků od bojovníka Honzy Holého

 8. pozvánka

  Kladenské divadélko zve v neděli na premiéru nové pohádky

 9. krimi

  Pomozte při pátrání po nezletilé pohřešované dívce

 10. video

  VIDEO: Kladenský Central našel LOVKYNI TRENDŮ

 11. krimi

  Při nákupu na internetu buďte obzvlášť obezřetní, opakují policisté

 12. zprávy

  Kladenská nemocnice má akreditované centrum pro pacienty s cévní mozkovou příhodou

 13. rozhovor

  Jiří Klesnil: Když získáme čtrnáct medailí, budu spokojen!

 14. krimi

  Kuriózní vloupání v Luníkově: Zloděj si z garáže odnesl pouze karton mléka

 15. pozvánka

  Kam na víkendové fotbálky na Kladensku

 16. zprávy

  Auto Velvex ve Slaném je zárukou kvality v prodeji ověřených vozů

 17. pozvánka

  Kam o víkendu? Zkuste Májovou veselici v Zákolanech

 18. video

  Videopozvánka na Noc válečníků od bojovníka Filipa Barcala

 19. pozvánka

  V kladenské nemocnici bude Světový den boje proti mozkové mrtvici a hypertenzi

 20. rozhovor

  Drahomír Kadlec: Týmu chyběl zápal do hry a patřičný hlad!