Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

FOTO: První ročník Festivalu malých vinařů v kladenském Sokole se nadmíru vydařil

Pondělí, 16. Duben 2018 07:40

Víkendový Festival malých vinařů se odehrál v kině Sokol v sobotu 14. dubna. A bylo rozhodně co ochutnávat!

Foto: Jitka Krňanská – KL

Kladenský Klub přátel vína spolu s Vinotékou Pod Věžákem a neziskovou organizací Halda uspořádal úvodní ročník Festivalu malých vinařů v prostorách kina Sokol. Zastoupeno bylo pět oblastí, své produkty představila čtrnáctka pozvaných rodinných vinařství převážně z jihu Moravy, ale i nám geograficky bližšího Polabí. A nejen ty, které při konzumaci v míře rozumné působí veselou mysl. Veskrze příjemnou výjimkou v tomto směru byla Slovácká moštárna Magdalény Válkové ze Strážovic nedaleko Kyjova, paní majitelka osobně přivezla ke „koštu“ také ovocné šťávy bez alkoholu.

Akce trvala devět hodin, začínala už v deset dopoledne a končila v sedm večer. Největší radost z ní měli pochopitelně milovníci dobrých vín, zejména obecně méně známých a nepříliš obvyklých odrůd. Suchých, polosuchých, polosladkých i těch s vysokým množstvím zbytkového cukru. Bílých, růžových, červených, bylo zkrátka a dobře z čeho vybírat. Vína, která chutnala nejvíce, si mohli návštěvníci zakoupit v láhvích přímo na místě. Kvalita produkce z Čech i Moravy se obecně rok od roku zvyšuje a malí vinaři svou práci dělají s láskou, jak také jinak?

K poslechu vyhrávala slovácká cimbálová muzika Dúbrava z Dubňan. Nemusíte být zrovna fanoušky lidové hudby, ale k vínu se hodila náramně. Několik párů si dokonce zatančilo. Na chodbách kina mohli příchozí ochutnat také jiné dobroty, například ty z masa. Na zahrádce se pak grilovaly klobásky a smažily bramboráky. A lidí se sešlo opravdu slušné množství!

V Kladně vzniká milá tradice, vždyť v tomto ohledu dosud poněkud zaostávalo i za mnohem menším Slaným. Taková přehlídka mu prostě dosud chyběla. První ročník vinného festivalu rozhodně nebyl tím posledním, sotva skončil, už se začíná pomalu připravovat další.


Autor: (Aleš Dragoun)