Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

V sobotu se v Libušíně odehraje největší středověká bitva v srdci Evropy

Pondělí, 16. Duben 2018 07:00

Sedmadvacátý ročník historického festivalu Bitva Libušín u Kladna se uskuteční v sobotu 21. dubna. Bohatý odpolední program nabídne největší středověkou bitvu v centrální Evropě, rytířské turnaje, ukázky dobových řemesel a další aktivity, stranou nezůstanou ani děti.

V sobotu se v Libušíně odehraje největší středověká bitva v srdci Evropy (Ilustrační foto: KL)

Festival, jehož tradičním vyvrcholením je největší středověká bitva ve centrální části starého kontinentu, se uskuteční v sobotu 21. dubna v Libušíně u Kladna. Akce se každoročně účastní kolem 2.000 šermířů a 4.500 diváků z České republiky i ze zahraničí. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je připraven bohatý odpolední program, který začíná otevřením brány ve 12 hodin.

„Mezinárodní festival je určený především pro rodiny s dětmi a zájemce o historii. Program je připravený tak, aby zde každý mohl prožít příjemné odpoledne a též se něco zajímavého dozvědět. Údolí pod hradištěm kněžny Libuše se již tradičně promění v areál festivalu rozdělený do několika částí,“ uvádí za pořadatele Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie.

Největším lákadlem tohoto ročníku jsou kromě hlavní bitvy dva jezdecké turnaje, lovecký ve 12 hodin a rytířský ve 14:45. Mezi nimi mohou diváci zhlédnout ukázku středověkého rugby. Oblíbená dětská bitva s hadrovými míčky a vlastnoručně vyrobenými štíty začne v 15:30 v kulisách velké bitvy, která vypukne v 16:00. Od 17 hodin zde budou probíhat volné boje, kde o vítězi rozhoduje jen zručnost ve zbrani a velení.

Druhou část areálu představuje dobové tržiště, na kterém si návštěvníci mohou prohlédnout a zakoupit repliky historických předmětů. Proběhne zde komentované cvičení dravých ptáků k lovu, přičemž odvážní zájemci budou mít možnosti vzít si je na ruku. Dobově oblečení řemeslníci předvedou ukázky řemesel a muzikanti zajistí živou historickou hudbu. V dětském koutku budou umístěné tvořivé dílny, ve kterých si děti vlastnoručně vyrobí vše potřebné k této události, společně si namalují prapory, zhotoví štíty a obléknou zbroj. Mezi oblíbené aktivity návštěvníků patří mimo jiné též komentované prohlídky historického vojenského ležení a šermířské turnaje. Turnaje letos umožňují vyzkoušet si boj na vlastní kůži.

„Scénář hlavní bitvy 2018 ukončí příběh, kterým nás provedly předchozí dva ročníky. Předvedeme divákům velkou, předem domluvenou polní bitvu mezi dvěma znepřátelenými pány. Rád bych upozornil na fakt, že příběhy jednotlivých bitev jsou vždy smyšlené, předvádíme tedy vlastně pohádky. Co se však týká rekonstrukce zbraní, zbroje a vybavení, je naším cílem, aby vzhledem a funkcí co nejvěrněji odpovídaly historii. Návštěvníci festivalu vidí na jednom místě postavy a repliky předmětů z doby v rozmezí od roku 800 do roku 1500. Vedle sebe zde stojí například Vikingové, husité, členové rytířských řádů a další. Je to průřez rekonstrukcí života v Evropě ve středověku,“ řekl Petr Šrámek.

Vstupenky do areálu jsou k zakoupení na místě v ceně: 150 korun pro dospělé, děti do 120 centimetrů mají vstup zdarma, ostatní děti do 15 let zaplatí 100 korun. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a čtyři děti do 15 let stojí 400 korun.                                                         

PROGRAM AKCE: 

Na bitevním poli:

12:00 Lovecký turnaj na koních v podání skvělé skupiny Hector – Lov byl oblíbenou kratochvílí středověkého panstva

12:30 Turnaj v soule – ukázka středověkého rugby

14:45 Rytířský turnaj na koních (skupina Hector) – stateční bojovníci v sedlech se střetnou v lítém boji o srdce krásných dam

15:30 Dětská bitva – malí návštěvníci se pod vedením zkušených velitelů pustí do boje v kulisách velké bitvy

16:00 Hlavní bitva

17:00 Volné boje – střety, ve kterých o vítězi rozhoduje jen zručnost ve zbrani a velení!

Tržiště

Lov s dravými ptáky – celkem třikrát můžete vidět cvičení dravých ptáků k lovu, navíc s komentářem sokolníka. Mimo tyto ukázky se můžete ptát, prohlédnout si dravce a pokud jste odvážní, vzít si je na ruku.

Živá hudba – hudba a tanec rozveselovaly všechny lidi od nepaměti. Několikrát za den si můžete vyslechnout historické písně. Nečekejte pódium s mikrofony, hudebníci rádi hrají přímo do zvědavých uší.

Ukázky řemesel – řemeslníci oživující dobové postupy vám předvedou, co dokáží šikovné ruce

Historické stánky – v historické části tržiště si budete moci prohlédnout a zakoupit repliky historických předmětů

Další zábava

13:30 a 15:00 Komentované prohlídky tábora – část tábora přístupnou pro diváky si můžete projít kdykoliv, v určený čas pak s průvodcem, který vám vše představí a vysvětlí.

od 12:00 do 15:30 Šermířský turnaj – sportovní klání inspirované rytířskými turnaji

Autor: Pavel Kašpar