Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

Klíšťata se opět probouzejí, nechali jste se očkovat?

Čtvrtek, 12. Duben 2018 07:10

S příchodem jara pomalu začíná také sezóna klíšťat. Ta s sebou bohužel přináší rizika onemocnění závažnými chorobami, které mohou mít nepříjemné zdravotní následky, zejména v podobě poškození centrálního nervového systému. Loni ve Středočeském kraji onemocnělo 53 lidí klíšťovou encefalitidou a 317 lymeskou boreliózou.

Klíšťata se opět probouzejí, nechali jste se očkovat? (Ilustrační foto: KL)

„Zatímco na lymeskou boreliózu zabírají antibiotika, jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Právě teď je pro něj vhodná doba,“ říká ředitelka KHS Středočeského kraje Jarmila Rážová. „Ve Středočeském kraji se nachází řada atraktivních rekreačních oblastí, každoročně v nich aktivně odpočívá jeden z největších počtů dětí na letních táborech, loni jich bylo 24.214, a tak apelujeme zejména na rodiče, aby sebe a své děti chránili včasným očkováním,“ dodala Rážová.

Před klíšťaty se v přírodě doporučujeme chránit také dodržováním následujících zásad:

– Zvolte vhodné oblečení a obuv – ideálně dlouhé rukávy a dlouhé světlé kalhoty, na kterých jsou klíšťata dobře vidět, uzavřenou obuv (nejlépe holínky), případně nohavice zastrčte do ponožek.

– Velmi vhodná je aplikace repelentů proti klíšťatům, a to především na boty, ponožky, kalhoty, případně i na kůži.

– Pro minimalizaci rizika napadení klíštětem se doporučuje omezit pohyb v travnatých či křovinatých porostech, chodit spíše po zpevněných cestách, nelehat a nesedat do trávy. Mějte na paměti, že klíšťata se často vyskytují i v parcích a zahradách.

– Po návratu domů je nutné se důkladně prohlédnout, nejlépe za asistence druhé osoby. Klíšťata se nejčastěji přisávají v podkolenních jamkách, podpaží, za ušima, na hlavě ve vlasech, v tříslech a v intimních partiích. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno.

Autor: Dana Šalamunová