HORKÝŽE SLÍŽE Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • J.A.R

FOTO: Sousedé v Podprůhonu mění skládku v bylinkovou zahrádku

Středa, 11. Duben 2018 07:30

V samém centru historické kladenské čtvrti Podprůhon byla ještě do minulého víkendu džungle. Úzký pozemek nad řadou garáží mezi ulicí V. Burgra a Havířskou byl léta zanedbaným prostorem se změtí náletových dřevin, stavební suti a komunálního odpadu.

Sousedé v Podprůhonu mění skládku v bylinkovou zahrádku (Foto: Tomáš Fencl)

„Zanedbaný pozemek, který je v katastru vedený jako zahrada, hyzdí čtvrť a kvůli své dispozici je jen těžko využitelný jako park, nebo dětské hřiště. Dlouho jsme se zamýšleli nad tím, jak by šlo prostor využít a nakonec jsme v minulém roce narazili na grantový program Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Příklady podpořených projektů nás inspirovaly k myšlence prostoru, kde by se kolemjdoucí mohli zastavit a poučit se o bylinkách a jedlých keřích. O spolupráci jsme požádali zahradní architektku Markétu Lážňovskou a grant jsme získali,“ vysvětluje vznik projektu jeho koordinátor Vladimír Líba.

Z nadace získal Spolek Podprůhon 52 tisíc korun na materiál a výsadby. Sami se zavázali na projektu odpracovat 420 dobrovolnických hodin. V záhonech návštěvnici mohou přivonět k oreganu, yzopu nebo mateřídoušce. Z keře si pak budou moci utrhnout jedlou jeřabinu nebo muchovník, nebude chybět ani šeřík nebo plazivé růže pro potěšení z krásy květů. Vstříc vyšli Spolku Podprůhon i zodpovědní úředníci kladenského magistrátu a záměr schválila rada města.

Minulou sobotu a neděli Podprůhonští věnovali likvidaci suchých bezinek a trnek, vyrývali odpadky, cihly a tašky, které se tu za léta nashromáždily, a následně je třídili. V neděli jim přijel na pomoc bagr, aby vytrhal kořeny a upravil prostor pro budoucí nadzemní záhony.

„Mile nás překvapil zájem sousedů. Přišla nám pomoci řada lidí, kteří nejsou našimi členy, ale chtějí udělat něco pro dobrou věc a seznámit se s ostatními sousedy. Podobné brigády plánujeme ještě dvě a rádi bychom prostor představili ve finální podobě na Kladenských dvorcích 8. června,“ vysvětluje plány předsedkyně Spolku Podprůhon Katka Jůzová.


Autor: (red)