Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

V pátek začnou ve Slaném Dny italské kultury

Pondělí, 2. Duben 2018 09:00

V tradičním představování národních kultur ve Slaném se letos lidé seznámí s Itálií. Slavnostní zahájení Dnů italské kultury proběhne v pátek 6. dubna v 17 hodin v galerii muzea ve 2. patře. Vše začne vernisáží výstavy předních českých grafiků současnosti s názvem Praha – rudolfinské reflexe. Hlavní partnerem expozice je Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Ilustrační foto: KL

V úterý 10. dubna od 17 hodin následují historické přednášky Lubora Kunce o rakousko-uherské polní poště na frontě u řeky Soči a v Benátsku v letech 1915-1918, respektive Michala Plavce o letcích ze Slánska na Italské frontě.

V kapli Zasnoubení Panny Marie zazní ve středu 11. dubna od 19:30 hodin koncert skupiny Atlantis Collegium zaměřený na staré italské mistry – Vivaldiho, Cervetta, Vinciho a Tartiniho, Skupina interpretuje jejich skladby na housle, violoncello a cembalo.

23. května si Slánští připomenou výročí třetí pražské defenestrace roku 1618. O jednom ze tří násilně z okna vyhozených, Jaroslavu Bořitovi z Martinic, bude 26. dubna od 17 hodin v kapli Vlastivědného muzea přednášet historik Josef Kadeřábek.

Historie Slaného byla po bitvě na Bílé hoře ovlivněna rodem Martiniců. Ve dvaceti letech stanul Jaroslav v čele rodového sídla na Smečně. V roce 1623 dostal do zástavy Slaný, později na ně získal dědické právo. Po převzetí panství zde začal uplatňovat tvrdou rekatolizaci.

Autor: Blažena Hrabánková