Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Sládečkovo vlastivědné muzeum představí i v březnu bohatý program

Pondělí, 12. Březen 2018 07:00

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně představí další díl z cyklu muzejních přednášek věnující se historii, přírodě či výtvarnému umění našeho regionu. Tentokrát bude o zdejší krajině během poslední doby ledové přednášet Jan Douda. Přednáška s názvem „Proč na Kladně málem nerostly buky“ se uskuteční 15. března 2018 od 18 hodin.

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně (Foto: KL)

Přednáška přiblíží, jaký vliv měly na českou krajinu tehdejší blízké ledovce (skandinávský ledovec zasahoval až k severním hranicím ČR). Dříve se předpokládalo, že zde převažovalo životní prostředí obdobné dnešní sibiřské bezlesé tundře. Na základě pylových analýz a dalších výzkumů se ale v současnosti předpokládá, že v některých oblastech naší mimořádně rozmanité krajiny nacházela útočiště i teplomilnější flóra, zejména některé druhy dřevin (smrk, buk). A právě o těchto nejnovějších výzkumech ohledně výskytu dřevin ve střední Evropě a také o tom, jak málo by stačilo, aby nevznikly krásné kalivodské bučiny, bude ve čtvrtek 15. března 2018 přednášet Jan Douda z České zemědělské univerzity v Praze.

Dále se v muzeu můžete těšit na pravidelné cestopisné promítání Bio Orion. Členové 11. oddílu kladenského skautského střediska se právě vrátili ze zimní výpravy na Zakarpatskou Ukrajinu a o své mrazivé zážitky se s příchozími podělí v úterý 13. března od 18:00 v teple přednáškového sálu. Aktuálně probíhají také výstavy „Modeláři“ a „Únor 1948 a co bylo potom“.

Ve druhé polovině dubna bude také zahájena výstava s názvem „Než vznikla republika“, která zavzpomíná na události první světové války a vznik První republiky, a to se zvláštním zaměřením na Kladensko.

Autor: (jk)