Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Kladeňáci si stěžují na bezdomovce, strážníci jsou bezmocní

Čtvrtek, 8. Únor 2018 07:10

Každou zimu je to stejné. S klesající venkovní teplotou se množí stížnosti občanů na bezdomovce, kteří se uchylují například do sklepů panelových domů, na vlakové nádraží či do opuštěných budov. Když strážníci nezvané návštěvníky z jednoho místa vykážou, za chvíli je musejí vyhánět odjinud.

Kladeňáci si stěžují na bezdomovce, strážníci jsou bezmocní (Foto: MP Kladno)

Dnem i nocí kontrolují hlídky městské policie veřejná místa. Lidé bez domova se usazují mimo jiné pod balkony, různými přístřešky nebo třeba v altánu u kladenské nemocnice. Přestupky proti vyhlášce města řeší hlídky příkazem na místě nebo oznámením správnímu orgánu. Místo nechají uklidit a bezdomovce vyzvou k odchodu. Problém se tak přesouvá z místa na místo.

„Bohužel není v silách a ani možnostech Městské policie Kladno tento problém s lidmi bez domova vyřešit. Pokud strážníci bezdomovce vykáží z místa, kde se právě nachází, přestěhuje se tento člověk prostě jinam. Takže strážníci a bezdomovci hrají nekonečnou hru na honěnou,“ podotkla pro Kladenské listy mluvčí městské policie Alena Purkytová.

Ve spolupráci s Městskou policií Kladno jako již mnohokrát v minulosti zřídil Český červený kříž pro lidi bez domova takzvanou teplou židli ve svých prostorách v Kročehlavské ulici.

„Sem bezdomovce odkazují jak strážníci, tak asistenti prevence kriminality. Podmínkou je, že osoba, která chce využít pomoci pracovníků červeného kříže, nesmí být pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. To je ale velice často problém. Pokud se takový člověk domáhá pomoci, je odmítnut,“ vysvětluje Purkytová.

Pomoc lidem bez domova poskytuje také Farní charita Beroun, která dvakrát týdně přijíždí na náměstí Jana Masaryka do Rozdělova. V nepravidelných časech funguje kladenská charita u hlavního vlakového nádraží. Její pracovníci rozdávají potřebným jídlo, šaty, obuv a mnohdy jim pomáhají například zařídit doklady totožnosti.

„Obyvatelé města Kladna jsou rozděleni do dvou skupin. Jedné chování těchto osob vadí a volají po nápravě, druhá skupina se snaží pomoci tím, že osobám donáší jídlo a věci. Pokud občané chtějí nějakým způsobem těmto lidem pomoci, bylo by lepší se domluvit přímo s pracovníky Českého červeného kříže nebo pracovníky charity. Sama městská policie tento problém, který se opakuje každou zimu, nevyřeší,“ připomíná Purkytová závěrem.

Autor: (jk)