Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Masopust můžete i letos oslavit na Mayorvce

Středa, 7. Únor 2018 07:40

Letos už posedmé pořádá jeden z největších masopustů na Kladensku Hornický skanzen Mayrau. V sobotu 10. února se na Mayrovce opět sejdou masopustní průvody z Vinařic, Libušína, Tuháně, Podprůhonu a Divadla Lampion. Zúčastnit se můžete i vy.

Užijte si masopustní veselici na Mayrau (Foto: KL)

Na Mayrovce budete v sobotu 10. února moci okusit typické dobroty jako jitrnice, koblihy, koláče, teplou medovinu a spoustu dalších dobrot. Program začne po příchodu všech masopustních průvodů v 15 hodin udělením masopustních práv. Dále budou představeny tradiční masopustní masky, které na pódiu vystřídá Divadlo Lampion s masopustní taškařicí Dejte mi jitrnici. Od 16:30 zahraje k tanci a poslechu Kladenská heligonka.

Přijít můžete rovnou na Mayrovku nebo se můžete připojit k některému z průvodů. První vyráží ve 12:30 od Divadla Lampion a ve 13 hodin se přidá na náměstíčku Viktora Stříbrného k průvodu z Podprůhonu. Další průvod vyjde ve 13:30 od Louky na Tuháni a předvede tradiční obchůzku po domech. Ve 14 hodin se můžete připojit k průvodu, který vychází od městského úřadu v Libušíně nebo ve 14:30 k průvodu vycházejícímu od obecního úřadu ve Vinařicích.

Dnešní masopusty se od tradičních liší. Dříve šlo o třídenní svátek předcházející Popeleční středě, která zahajovala čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Na ten se lidé pečlivě připravovali. Masopustní neděli předcházel  „tučný čtvrtek“, kdy měl člověk hodně jíst a pít, aby byl celý rok silný. Zábava začínala o masopustní neděli. To býval bohatý oběd a po něm se lidé scházeli v hospodě či u muziky. Tančilo se i během masopustního pondělí, vrcholem masopustu však bylo úterý. V tento den procházely vesnicemi maškarní průvody a hrála se různá ochotnická představení.

Autor: (jk)