Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Návrh na rozpočet Kladna atakuje letos hranici dvou miliard

Úterý, 6. Únor 2018 07:40

Historicky největší rozpočet má pro letošek připravený Statutární město Kladno. Rekordní výši umožnily plánované vlastní a daňové příjmy, významný podíl na pozitivním trendu má loni realizované refinancování staré dluhové zátěže. 

Návrh na rozpočet Kladna atakuje letos hranici dvou miliard (Foto: KL)

„Připravili jsme vyrovnaný návrh, který poprvé již na začátku roku dosáhne bezmála částky 2 miliard korun. Velmi významně se proto zaměříme na investice do komunikací, veřejného prostoru, do základních a mateřských škol, jakož i do sportovišť,“ řekl kladenský primátor Milan Volf.

„Město loni přijalo investiční úvěrový rámec. Přes vlnu kritiky opozice jsme získali možnost čerpat až 450 milionů korun, navíc za velmi výhodné úroky. Letos ale využijeme z těchto prostředků pouze 150 milionů korun, a to na financování dotačních projektů. Prakticky to znamená, že se nám v dalším roce z letos čerpaných 158 milionů korun vrátí cca 124 milionů,“ doplnil kladenský primátor. 

Rekordní návrh rozpočtu předloží vedení radnice na únorovém zasedání kladenského zastupitelstva. Návrh předpokládá opět vyrovnané hospodaření ve výši bezmála 2 miliard korun „Výše rozpočtu je rekordní, přesto je ale reálná a umožní realizaci řady projektů, což by nešlo bez přípravy včetně administrativně velmi náročných výběrových řízení. Jsem rád, že magistrát po několika letech už začíná pracovat výrazněji podle mých představ,“ doplnil primátor Volf.

Kromě běžného provozu města zahrnujícího úklid veřejných prostranství, svoz odpadů či péči o zelené plochy Kladno připravilo řadu klíčových investic. Důraz klade vedení města na rekonstrukce komunikací. „Celkově se jedná o desítky kilometrů vozovek a chodníků, mimo jiné švermovské ulice Pod Kuklíkem, část ulice Svojsíkovy, dříve Erbenovy, Karla Rezka, lokalitu Na Koreji, kladenské náměstí E. Beneše nebo velmi frekventovanou Pražskou ulici v Kročehlavech,“ upřesnil Milan Volf. 

K realizaci nejen těchto investic významně pomůže právě dokončená veřejná soutěž na rámcové smlouvy na opravy silnic a chodníků, která kvůli nutnosti dodržování všech zákonných podmínek trvala více než dva roky.

Ani v letošním roce návrh rozpočtu neobsahuje žádné umělé navýšení například ve formě předpokládaných dotací, u kterých není jisté, zda se je podaří městu získat. Všechny příjmové částky jsou postaveny na skutečných základech. Kromě komunikací se Kladeňáci mohou těšit na investice do sportovních areálů včetně nových tobogánů v aquaparku, dětského hřiště ve Vrapicích, přírodní zahrady u mateřských škol nebo na moderní prvky dopravní telematiky v městské hromadné dopravě. Pokračovat budou projekty podzemních kontejnerů na odpad i práce v Domově pro seniory, který letos čeká rekonstrukce třetího nadzemního podlaží. Návrh rozpočtu projednají 14. února na svém zasedání kladenští zastupitelé.

Autor: Lenka Růžková