Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Ve slánské knihovně se dozvíte o osudech české šlechty v letech 1938-1948

Úterý, 30. Leden 2018 07:10

Ve čtvrtek 1. února v 10 hodin bude v Knihovně V. Štecha zahájena výstava „Ve znamení tří deklarací. Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu“. Tu uvede Zdeněk Hazdra, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a autor výstavy. Po vernisáži bude následovat jeho tematická přednáška v aule Gymnázia V. B. Třebízského.

Ve slánské knihovně se dozvíte o osudech české šlechty v letech 1938-1948 (Ilustrační foto: KL)

Rozpad Rakousko-Uherska v roce 1918 znamenal pro středoevropskou šlechtu, rodinnými i majetkovými vztahy provázanou v rámci celého mocnářství, definitivní zánik „jejich světa“. Přesto se v době ohrožení naší republiky většina šlechtických rodů semkla k podpoře společného státu i národa, se kterým se cítila spjata. Oba totalitní režimy však chtěly tuto kapitolu našich dějin zamlčovat. I proto je výstava velmi objevná a ukazuje část naší národní historie zcela jiným pohledem.

Výstavu si lze prohlédnout ve vstupní chodbě knihovny ve dnech 1.-28. února. Doprovodný program tvoří dva unikátní filmové dokumenty o šlechtických rodech, které mají spojitost se Slánskem a dvě historické přednášky.

1. února od 10:50 hodin – přednáška Ve znamení tří deklarací. Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu. V aule Gymnázia V. B. Třebízského bude přednášet Zdeněk Hazdra.

2. února od 16:00 hodin – promítání dílu z televizního seriálu Modrá krev o historii a současnosti významného českého šlechtického rodu Kinských (Městské kino)

3. února od 16:00 hodin – promítání dílu z televizního seriálu Modrá krev o historii a současnosti významného českého šlechtického rodu Lobkowiczů (Městské kino)

4. února od 17:00 hodin – přednáška S modrou krví v republikánské armádě. Česká šlechta 1918-1948 a armáda. V knihovně V. Štecha přednáší Zdenko Maršálek z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

Autor: Pavel Bartoníček