Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Památník Lidice zve na výstavu „Lidičtí muži v boji za svobodu“

Čtvrtek, 25. Leden 2018 07:10

Výstava se koná v areálu muzea Památníku Lidice ve výstavní síni In memoriam od 5. ledna do 29. Května a je realizována s podporou ministerstva kultury. Uskuteční se v rámci oslav připomínajících výročí 100 let založení Československa. Jejím autorem je historik Eduard Stehlík.

Památník Lidice zve na výstavu „Lidičtí muži v boji za svobodu“ (Foto: KL)

V letošním roce si naše republika připomíná celou řadu výročí, která jsou nerozlučně spjata jak s jejím vznikem, tak i s nelehkými osudy ve dvacátém století. Právě k 100. výročí vzniku Československa se Památník Lidice rozhodl představit výstavu „Lidičtí muži v boji za svobodu“, která si klade za cíl seznámit veřejnost s dosud neprávem opomíjenou kapitolou historie Lidic. Jen hrstka zasvěcených totiž ví, že se Lidičtí zapojili do boje za svobodu Československa v obou světových válkách a vlast byli připraveni bránit i v osudném osmatřicátém roce. Již v letech první světové války vstoupilo hned šest mužů z Lidic do řad československých legií a na frontách v Rusku (František Maštalíř, Josef Šebek, Karel Podzemský, Josef Šroubek a Josef Koutný) a Itálii (Antonín Spal) bojovalo za naše osvobození a nezávislost.

Lidičtí muži nezaváhali ani v osudném osmatřicátém roce, kdy se jednoznačně postavili na stranu těch, kteří žádali vládu republiky, aby řekla rozhodné ne požadavkům henleinovců. Po vyhlášení všeobecné mobilizace v září 1938 pak bez výjimky nastoupili ke svým útvarům a vlast byli připraveni bránit se zbraní v ruce. Namísto války však přišla zrada, ústup bez boje a v březnu 1939 okupace. Mezi těmi, kdo se tehdy rozhodli odejít za hranice a tam bojovat za svobodu těžce zkoušené vlasti, nemohli chybět ani muži z Lidic. Poručíci Josef Horák a Josef Stříbrný se do boje proti nenáviděnému nacismu zapojili jako příslušníci britského Královského letectva (Royal Air Force), avšak nejen oni. Lidičtí měli totiž svého zástupce i v bojích u Tobruku v severní Africe. Rodák z Lidic Karel Radvanovský zde konal službu ve štábu Československého pěšího praporu 11 – východního, a to jako jeden z blízkých spolupracovníků velitele podplukovníka Karla Klapálka.

Hovoříme-li o lidických mužích a jejich boji za svobodu, nesmíme zapomenout ani na ty, kteří položili své životy na oltář vlasti v osudném červnu 1942. Nepadli sice s puškou v ruce, avšak jejich smrt jasně ukazuje, že domácí fronta, jejímiž hrdiny se stali, byla v mnoha případech místem mnohem krutějším než skutečné bojiště.

Vstup na výstavu je pro návštěvníky zdarma.

Autor: Klára Klímová