Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

Pomáhat a chránit v novém rozměru. Unhošťští policisté darují kostní dřeň

Čtvrtek, 28. Prosinec 2017 07:30

Pět policistů z Unhoště a dva místní občané se zapsali do registru dárců kostní dřeně. Přidali se tak k mnohým kolegům například z Kladna nebo Stochova. Jejich hlavním cílem je dát šanci k uzdravení nemocnému člověku a pomoct mu k návratu do života. 

Foto: PČR

Policisté vyzkoušeli novou metodu pro umístění do databáze. Potenciální dárci museli dosud mimo zdravotnická zařízení podstoupit odběr dvou mililitrů krve za přítomnosti lékaře a zdravotních sester. Nově se transplantační znaky zjišťují jednoduchým stěrem sliznice v ústech. Ze slin lze totiž požadované údaje zjistit stejně jako z krve.

V roce 2015 se v rámci celorepublikové akce zaregistrovalo pět policistů a jedna policistka z Kladenska, konkrétně ze Stochova a Kladna. O rok později se zapojilo dalších pět policistů z největšího města Středočeského kraje. Ti podstoupili odběry krve ve vojenské nemocnici v Praze, kde se zapsali do místního registru dárců kostní dřeně.

Ke vstupu do registru jsou nezbytné dvě základní podmínky. Dárce musí disponovat dobrým zdravotním stavem a měl by být mladší pětatřiceti let.

„Všichni policisté, kteří jsou registrováni jako dobrovolní dárci kostní dřeně, jsou velkým příkladem pro ostatní kolegy, neboť svým odvážným postojem podpořili dobrovolné dárce krve, krevní plazmy a kostní dřeně, kteří svou nezištnou pomocí dávají nemocným osobám naději na život,“ ocenila své kolegy policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Autor: (jk)