Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Kladenské školy se začínají zabezpečovat kamerovým systémem napojeným na policii

Středa, 6. Prosinec 2017 08:00

Bezpečnost především. A to nejen z pohledu ochrany proti požárům nebo v oblasti bezpečnosti dětí v internetovém prostředí. Nyní jsou na řadě kamerové systémy, které hlídají venkovní vstupní dveře i jednotlivá učitelská pracoviště.

Kladenské školy se začínají zabezpečovat kamerovým systémem napojeným na policii (Foto: KL)

Zabezpečené vstupy školek s kamerovým jištěním zamezí nekontrolovatelnému pohybu cizích osob a zajistí větší bezpečí dětí. Vedení města proto do tohoto projektu neváhá investovat. Připravuje i další investice do školních budov, a to na základě diskuze s jejich vedením a aktuálním pasportem technického stavu školských zařízení.

„Kladno už v příštích týdnech zvýší bezpečnost dětí v šesti mateřských školách. Radní rozhodli o zajištění vstupů do objektů, aby se žádná cizí osoba nemohla do školek nepozorovaně dostat a ohrozit bezpečí předškoláků a zaměstnanců či majetek školky,“ uvedla pro Kladenské listy mluvčí magistrátu Lenka Růžková.

„Školky už nebudou volně přístupné. Samotný provoz zařízení zůstane ale i tak plynulý a maximálně vstřícný dětem a jejich rodičům. Vstupní dveře vybavíme dálkovým otvíráním spojeným s vizuální kontrolou přes obrazovku videotelefonu. Pedagogové proto nebudou muset pro každého příchozího chodit, ale zároveň budou přesně vědět, koho do budovy pouští,“ popsal zabezpečovací systém kladenský primátor Milan Volf. Bezpečnostní systém navíc zaznamená vstup a odchod osob pomocí kamerového záznamu.

Město má připravenou projektovou dokumentaci zabezpečení všech budov kladenských mateřských a základních škol. Zabezpečení je již dokončené na 10. ZŠ Cyrila Boudy.

„Tento nápad na zabezpečení vznikl v naší škole. Jsme rádi, že ho magistrát finančně podpořil. Máme teď dokonalý přehled, kdo do školy vstoupil a kdo zvoní na konkrétní místa. Ve škole jsou umístěny dva druhy kamer. Jedny jsou u intercomu, což je na pěti místech a umožňuje nám sledovat, co se děje za dveřmi. Dále pak máme dvě kamery, u předního a zadního vchodu, které jsou napojeny na Městskou policii Kladno. Záznamy z kamer se archivují po dobu třech dnů, potom jsou data přemazána,“ sdělil Kladenským listům IT pracovník 10. ZŠ Cyrila Boudy Tomáš Juřica.

„Systém u nás již funguje celkem zdárně, ale začátku jsme se potýkali s problémy. Bylo zapotřebí vše doladit. Dnes už je to ale v pořádku. Zaměstnanci školy mohou přes aplikaci na mobilních telefonech sledovat celý systém a ovládat ho,“ dodal Tomáš Juřica. 

Další zabezpečení školek bude stát necelé dva miliony korun a technici se zaměří na 2. MŠ Divadelní, 13. MŠ Moskevská, 6. MŠ Kořenského, 7. MŠ Herbenova a Speciální MŠ Pařížská.

„Práce začaly v průběhu listopadu a dokončené by měly být v polovině prosince. V dalších vytypovaných školách jako v 9. ZŠ Školská, 12. ZŠ Brjanská a 14. ZŠ Ukrajinská probíhají nyní bezpečnostní audity. V roce 2018 bude vedení města pokračovat jak ve zpracování bezpečnostních auditů, tak i v realizaci konkrétních vstupů do MŠ a ZŠ.

„Zároveň jsme v polovině října debatovali s ředitelkami a řediteli všech městem zřízených školských zařízení o jejich potřebách. Nyní postupně připravujeme splnění nashromážděných požadavků,“ doplnil kladenský primátor Volf.

Radní už schválili první z těchto investic. Mateřská škola Brejličky Kladno zakoupí přístroj Plusoptix pro screening očních vad dětí a multifunkční pánev na vaření. „Větší přípravu si vyžádají zásadnější stavební zásahy. Kvůli nekvalitním komplexním zateplením budov bez zajištění rekuperace vzduchu, které minulé vedení radnice provádělo jak na běžícím pásu pod rouškou evropských dotací, se nyní řada škol a školek potýká s mnoha problémy, a to včetně plesnivějících zdí. S tím se budeme muset postupně vypořádat,“ dodal Milan Volf.


Autor: (red)