Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

Jan Pejša: Situace po podzimu není na jásání, ani na věšení

Čtvrtek, 23. Listopad 2017 07:40

Minulý týden skončila podzimní fotbalová sezóna. Pokračují jen utkání v první a druhé lize. Podívejme se však o dvě patra níže, do Fortuna divize B, kde hraje SK Kladno. Na vystoupení kladenského mužstva se ptáme trenéra Jana Pejši.

Jan Pejša (Foto: KL)

Po polovině ročníku je Kladno až na osmém místě se ziskem dvaceti osmi bodů. Asi se shodneme, že i přes velkou absenci hráčů se čekal lepší výsledek. Je tomu tak?

Samozřejmě. Klukům jsem tvrdil během podzimu, že je nutné překonat magickou hranici třiceti bodů. Ještě teď jsem nerozdýchal domácí nepovedený zápas s Motorletem, který jsme měli každopádně zvládnout. Jistě by se mi lépe hodnotilo dosavadní vystoupení. Dvacet osm bodů není neúspěch, protože vyjma Velvar je tabulka neskutečně vyrovnaná a na druhé místo nám schází tři body. Zkrátka, situace není ani na jásání, ale ani na věšení.

Když odmyslím dlouhodobou absenci klíčových hráčů a další nemohli ze zdravotních důvodů nastupovat pravidelně, nemohla být bilance přece jenom lepší?

Vždy to může být lepší. Absolvovali jsme zápasy, ve kterých jsme třeba nebyli lepší než soupeř, ale vytvořili jsme si více brankových příležitostí, které jsme bohužel nedokázali proměnit. Vezmu jenom poslední tři utkání, postupně v Souši, doma s Motorletem nebo v Chomutově. Místo devíti bodů máme jenom tři!

Mužstvo vsítilo dvacet tři gólů, což ho řadí až na dvanáctou příčku v počtu vstřelených branek. Hlavně se spoléhalo na mladého Kroutila, který však prakticky celý podzim laboroval se zraněným kolenem. Nemrzí vás, že ho nikdo z ostatních nedokázal nahradit?

Člověk zpětně vyhodnocuje. Do sezóny jsme vstoupili dobře, ze tří zápasů devět bodů a stejný počet vstřelených gólů. Bohužel potom přišlo hlušší období. Chtěli jsme produkovat určitý herní styl, což se dařilo. Nechci se vymlouvat, ale ve druhém kole jsme přišli o Vaška Kalinu, ve třetím o Honzu Pechra, přišly zmíněné zdravotní potíže Radka Kroutila. Mužstvo se s tím těžce vyrovnávalo. Navíc se od nás odvracela paní Štěstěna. Připočteme k tomu individuální schopnosti hráčů, kteří s nabízenými gólovými situacemi nenakládali dobře.

Zkuste vyzdvihnout hráče, kteří se blížili k ideálu vašeho očekávání?

Nechce se mi o tom moc mluvit. Hráči prokázali, že tvoří partu, která se semkne, i když se třeba nedaří. Tesař v brance prokázal svoje kvality kromě zápasů proti Ostré nebo Neratovicím. Bohužel, chyby u brankářů jsou nejvíce patrné. Celá defenzíva měla svoji kvalitu, určitě byla na slušné úrovni. Vidět byli hráči s velkým potenciálem, Kafka, Kroutil, Šíma nebo Čížek. Jardovi Kafkovi „ublížil“ fakt, že se zranil Pechr, protože na něj přešla celá zátěž konstrukce zálohy. Je to teprve devatenáctiletý kluk, který se s danou situací někdy vypořádal dobře, jindy hůře.

Již jste se zmínil vyrovnanost soutěže. Týmy od druhého do desátého místa dělí pět bodů, stejný počet ztrácejí na vedoucí Slovan Velvary druhé Neratovice. To je určitě největší překvapení. Co se vám líbí na klubu z Kladenska?

Již před vzájemným zápasem jsem si ověřil, že tým je tvořen hráči věkově mezi osmadvaceti až jedenatřiceti lety, mají velké fotbalové zkušenosti, které zhodnotili. Jsou v ideálním fotbalovém věku, tvoří dobrý kolektiv a táhnou za jeden provaz!

Které celky vás ještě zaujaly?

Velice kvalitním a rychlým fotbalovým projevem určitě Ostrá, bez ohledu na to, že jsme s ní prohráli. Líbila se mi však třeba i Souš.

Na druhou stranu zůstaly daleko za očekáváním oba pražské týmy, Motorlet a Meteor. Překvapilo vás, jak se celý podzim trápily?

Hlavně Motorlet jsem před sezónou bral jako velkého kandidáta na postup. Vycházel jsem i ze zápasu, který jsme s nimi v létě sehráli. Nezačali soutěž dobře, nevím, co se zde stalo. Ale nevidím do klubu, tak nemohu kompetentně říci, kde je problém. Meteor byl pro mě neznámým týmem.

Podívejme se na blížící se zimu. Jistě cítíte, že je nutné mužstvo posílit. Prozraďte, na kterých postech nejvíce mužstvo tlačí bota?

Víme, že se jedná o záložní a útočnou řadu, abychom stříleli více branek. Jedna věc je proměňování šancí, druhá zase připravování brankových příležitostí. Kádr byl velice úzký a nad tím se musíme zamyslet. Každopádně zálohu a útok musíme posílit.

Kdy začne příprava na jarní odvety?

Začneme se připravovat v pondělí 8. ledna 2018 a již v sobotu 13. ledna odehrajeme první utkání na Zimním turnaji Meteoru Praha, kde sehrajeme celkem osm zápasů. Myslím si, že je to optimální počet, abychom vyzkoušeli všechny hráče, kteří budou k dispozici.

Vím, že je to těžké odhadnout, ale kdy by mohli být k dispozici dlouhodobí marodi?

Nejblíže k zapojení do zimní přípravy má určitě Mára Tóth, ale jestli to bude již v lednu, nebo až v únoru, to nedokážu odhadnout. Záleží na tom, jak dlouho bude rekonvalescence trvat. Ještě složitější odhad je u Honzy Pechra nebo Štěpána Procházky, hrají v tom roli individuální věci. Honza Procházka je po operaci křížových vazů měsíc a minimální odhad léčení je půl roku, může to být i více.

Jste u mužstva půl roku. S prací jste spokojen, nebo nespokojen?

Práce mě hodně baví, kolektiv kluků je dobrý. V kabině je dobrá atmosféra. Jak jsem již několikráte říkal, s takovou marodkou jsem se dosud nikde jako hráč ani trenér nesetkal. Bohužel nejsme klub, kde bych měl k dispozici dvacet dva hráčů a mohl na vzniklé nepříjemné situace zareagovat. Z kluků však cítím sílu a dokážou se s nepřízní osudu poprat!

Autor: (rc)


banbad