Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

Vnuk továrníka Pály předal ve Slaném vzácný almanach do sbírky muzea

Sobota, 11. Listopad 2017 09:00

V podvečer pondělí 6. listopadu navštívil město Slaný Rudolf Pála, vnuk významného slánského továrníka, vynálezce a starosty Jaroslava Jana Pály (1882-1963), kterému byla mimo jiné věnována klíčová letošní výstava slánského Vlastivědného muzea.

Zleva uvolněný člen rady města Pavel Bartoníček, Rudolf Pála, ředitel muzea Jan Čečrdle, bývalá ředitelka Božena Franková (Foto: Jana Tůmová)

Rudolf Pála projevil radost ze zájmu Města Slaného a slánského muzea o odkaz svého dědečka, který přes svou významnou roli v dějinách regionu a vývoji českého elektrotechnického průmyslu došel tak tragického konce v komunistickém vězení.

Almanach, který rodina Pálových držela dosud ve svém vlastnictví, převzali uvolněný člen Rady města Pavel Bartoníček, ředitel muzea Jan Čečrdle a odborná pracovnice muzea Božena Franková, bývalá dlouholetá ředitelka muzea. Při prvotní prohlídce objemného svazku přibližně formátu A3 s názvem „Padesátiny továrníka Jaroslava Jana Pály 27. IX. 1932“ pak zjistili, že jej v roce 1942 uspořádal tehdejší archivář městského muzea Jaroslav Rus, známá postava slánského kulturního života.

Mohutný soubor obsahuje především blahopřejnou korespondenci k továrníkovým padesátinám s často velmi osobními přípisy, ale i odpovědi s uvedením finančních příspěvků, které J. J. Pála místním institucím, spolkům a dalším věnoval. Mezi gratulanty nechybějí známé osobnosti, jakými byly například spisovatel a dramatik Václav Štech, prezident Palaby a čelní představitel pražské Waltrovky Vítězslav Kumpera, primář Josef Moucha, propagátor cyklistiky Josef Erlebach a doslova stovky dalších, nezřídka vysoce společensky postavených osobností. 

Autor: Jana Tůmová