Sochorová válcovna Legenda Cafe bar Est. 2014 Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Šampiónem v Central Kladno 2 Central Kladno Badmintonové centrum v Kladně Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • Balada pro banditu

Středočeské vodárny: Hlodavci zvládli téměř 4 tuny návnad

Čtvrtek, 2. Listopad 2017 07:26

V úterý skončila letošní celoplošná deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Následující týdny jsou rezervovány pro opakované deratizace na podněty úřadů nebo pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizační sítě či špatného počasí. 

Hlodavci zvládli téměř 4 tuny návnad, zní ze Středočeských vodáren (Foto: SVAS)

„Každoroční celoplošnou deratizací se snažíme udržovat populace potkanů alespoň v přijatelné míře. Rozsáhlá síť kanalizačních stok jim umožňuje bezproblémové putování za potravou. Někteří z nás jim usnadňují toto cestování tím, že kanalizaci využívají jako odpadkový koš pro likvidaci zbytků potravy z domácností,“ sdělil Vladimír Dragoun, manažer provozu kanalizace SVAS.

Dalším fenoménem, který se v letošním roce rozšířil, je krmení ptactva a toulavých zvířat. Převážně ve městech lidé házejí krmivo pro ptáky z oken a na určitých místech pravidelně doplňují stravu pro volně žijící psy a kočky. A protože jsou hlodavci žravá zvířata, tak tato místa „rychlého občerstvení“ okamžitě naleznou a hojně navštěvují. Toto všechno napomáhá ke zvyšování počtu vrhů. 

„Předpokládalo se, že letošní chladná zima se odrazí na porodnosti hlodavců, ale opak je pravdou. Což doložilo značné množství výkalů na vyvýšených místech po otevření poklopů kanalizačních šachet, ale i záznamy z kamer používaných při kontrolách stavu kanalizačního potrubí,“ řekl dále Vladimír Dragoun. „Kvůli tomu se navýšily deratizační práce o pět procent a bylo položeno o čtyři procenta nástrah více než v loňském roce, celkových téměř 4.000 kilogramů.“

Pro maximální účinnost zredukování počtu hlodavců probíhají celoplošné deratizace v jarních a podzimních měsících. V jejich rámci bylo využito skoro 20.000 kanalizačních vstupů.

Autor: Lenka Kozlová