Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

V sobotu na Mayrau oslaví Den Středočeského kraje promítáním filmů

Čtvrtek, 26. Říjen 2017 07:00

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích si pro Vás jako již každoročně připravil Den Středočeského kraje. Tentokrát na téma spojené s probíhající výstavou Milici Gedeonové. Týká se filmů Saši Gedeona a následovat bude i autorská beseda.   

V sobotu na Mayrau oslaví Den Středočeského kraje promítáním filmů (Foto: KL)

Od 14 hodin se budou promítat čtyři Sašovy krátké studentské snímky, které byly realizovány na FAMU a získaly několik cen. Jeho film Zavřeno pro rodinný smutek (1991) obdržel hlavní cenu The Best Drama na filmovém festivalu F.F.I.C.S. v Tokiu v Japonsku 1992. Scénář Štace (1994) obdržel cenu Pierra Beaumarchaise na festivalu v Angers ve Francii 1995. Dále uvidíte Zkoušku (1991) a dokument Blátošlap (1989).

Od 16:30 hodin bude ke zhlédnutí celovečerní film Návrat Idiota (1999) dle literární předlohy F. M. Dostojevského, který byl oceněn pěti Českými lvy. Uvidíte v něm P. Lišku, A. Geislerovou, T. Vilhelmovou, J. Langmajera, J. Macháčka, Z. Hadrbolcovou a další. Po skončení bude následovat beseda se samotným režisérem a scenáristou.

Dále přijdou na řadu výstavy, zhlednete hlavně prezentaci Milici Gedeonové – konkrétně kostýmních návrhů a volné tvorby této kladenské scénografky a kostýmové výtvarnice. Její práci můžeme vidět rovněž na filmovém plátně, právě ve snímcích jejího syna.

Další výstava, tentokrát instalovaná v hornickém domku, nese název Fenomény (post)industriálu – Karolína Štiková a dělnický „komiks“. Připravil ji Etnologický ústav AV ČR, v. v. i. s ohledem na Kladensko, které mělo vždy nezaměnitelného genia loci. V době své industriální konjunktury se stalo místem tisíce příběhů. Mezi vypravěči pak dominovala Karolína Štiková (1887–1963) z Vinařic, která je navíc doplnila o vlastní kresebné črty. Na kresbičkách s komentářem se nám tak otevírá životní peripetie a osud ženy haldářky, vdovy po kladenském havíři.

Nebudou chybět ani klasické prohlídky skanzenu, bývalého dolu Mayrau, každoroční muzejní kování a další doprovodné akce. Vinařická „Mayrovka“ je poslední zachovanou ukázkou těžby černého uhlí na Kladensku, ukončené roku 2002 a zároveň i poslední zde přístupnou industriální památkou. Záměrně udržovaný model távěrečného pracovního dne nabízí návštěvníkům prohlídku „šachty“ v takovém stavu, jako by ji právě opustila směna.

Autor: Dominika Havlová


banbad