BURGER KING KLADNO Sochorová válcovna TÁBORY NA LÉTO 2018 Legenda Cafe bar Est. 2014 Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno PLES SPORTOVCŮ Badmintonové centrum v Kladně Svatební videa
 • SBF
 • SPORŤÁK SAMK 2017
 • Dan Bárta

Zaměstnávání bývalých vězňů pomáhá snižovat recidivu, ukazuje nový výzkum

Úterý, 10. Říjen 2017 08:10

Až 60 procent propuštěných v České republice se vrací zpět do vězení. Jedním z významných faktorů, který může pozitivně ovlivnit vysokou míru recidivy, je zaměstnání. Nový výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci ve spolupráci s RUBIKON Centrem ukazuje, že stálé zaměstnání má velký vliv na ukončení kriminální kariéry.

Zaměstnávání bývalých vězňů pomáhá snižovat recidivu, ukazuje nový výzkum (Ilustrační foto: Tereza Janouškovcová )

Práce totiž poskytuje nejen legální příjem, který může být sám o sobě důvodem vyhnout se páchání trestné činnosti, ale také další výhody. Například zvýšení sebevědomí nebo navazování nových kontaktů s lidmi, kteří nemají kriminální minulost.

Do výzkumu se zapojilo 44 osob s trestní minulostí, které na konci roku 2013 a v první půlce roku 2014 využily při nalezení zaměstnání pomoc neziskové organizace RUBIKON Centrum. Jedním z hlavních závěrů výzkumu je příznivý údaj o nízké recidivě. Záznam o novém odsouzení po uplynutí zhruba dvou let mělo pouze 11,4 % z nich.

„Náš výzkum rozhodně potvrdil, že programy či služby tohoto typu mají v oblasti resocializace pachatelů svůj význam a jejich rozvoj i systematická podpora je v zájmu celé společnosti. Svět kolem nás se nestane bezpečnějším tím, že budeme pachatele přísněji trestat, ale díky tomu, že se co největšímu počtu z nich podaří nastoupenou kriminální kariéru včas opustit a zařadit se zpátky do běžného života. Nalezení uspokojivého zaměstnání je v tomto směru jedním ze zásadních momentů,“ říká vedoucí výzkumného týmu Jan Tomášek.

Fakt, že zaměstnání představuje významný faktor k ukončení kriminálního života, potvrdili v rozhovorech i sami aktéři. Samotné ale není „zázračným lékem“ na kriminalitu. K úspěchu na trhu práce a ke změně života k lepšímu je nutná především motivace uchazeče. Dalšími takzvanými „body zlomu“ jsou partnerský vztah, uvědomění si potřeby změny, nárůst zájmu o druhé, zatčení či strach z návratu do vězení. Podle expertů, kteří byli v rámci výzkumu také dotazováni (sociální pracovníci ve vězení, kurátoři, pracovníci ÚP a PMS), ale jen 30 až 50 % vězňů má skutečný zájem najít si stálé a legální zaměstnání.

To je částečně zapříčiněno i současným nastavením systému, který úspěšný návrat do společnosti ztěžuje (finanční tíseň v prvních týdnech po propuštění, nezajištěné bydlení, přetrhané sociální vazby, dluhy a exekuce).

Hledání zaměstnání také komplikuje propuštěným záznam v Rejstříku trestů.  Poslední vývoj na trhu práce ale postupně přináší určité změny v postojích zaměstnavatelů, kteří v důsledku nedostatku pracovní síly mění svůj striktní přístup i k osobám s kriminální minulostí.

„Zaměstnavatelé hledají vhodné zaměstnance a využívají k tomu cesty a zdroje, které by ještě před rokem považovali za neperspektivní. Tato změna se týká zejména oblasti výroby, logistiky i vybraných služeb, například dopravy. Stále však existují oblasti, kde je záznam v trestním rejstříku významnou bariérou, příkladem je administrativa. Řada našich kandidátů má kompetence i zkušenosti z této oblasti, ale na kvalifikovanou práci dosáhnou kvůli své minulosti velmi zřídka,“ říká Lucie Streichsbierová, vedoucí programu zaměstnanost RUBIKON Centra.

Na RUBIKON Centrum se ročně v průměru obrátí dva tisíce lidí se záznamem v Rejstříku trestů.  Od roku 2012 organizace pomohla více než 700 klientům získat legální zaměstnání, 80 % z nich v něm setrvalo i po zkušební době. Organizace spolupracuje s téměř 200 zaměstnavateli. 

RUBIKON Centrum je nestátní nezisková organizace, která od roku 1994 podporuje lidi s trestní minulostí na jejich cestě zpátky do společnosti – v získání a udržení práce, řešení dluhů a odpovědnosti vůči sobě, rodině i okolí.

Autor: Tereza Janouškovcová


banbad


 1. sport

  V projektu Děti na startu je na Kladensku téměř tisíc malých sportovců!

 2. krimi

  Kladenská policie radí, jak se nenechat okrást o jízdní kolo

 3. sport

  Zdecimované SK Kladno prohrálo s Admirou Praha a končí na posledním místě

 4. foto

  FOTO: Sedm kulí Rytířů do branky prostějovských Jestřábů

 5. sport

  Futsalisté Kladna načepovali Mělníku říznou jedenáctku

 6. krimi

  Kladeňák ukradl atrapu žvýkacího tabáku, dostal za to dva tisíce pokutu

 7. krimi

  Naletěli podvodníkům: Muž nedostal zaplaceno za telefony, žena se nedočkala stavebnice

 8. foto

  Kladenská nemocnice má nový špičkový ultrazvuk pro kardiology

 9. krimi

  Výtržník v Ledcích opětovně napadl návštěvníka restaurace

 10. zprávy

  Hasiči musí asistovat při transportu obézních lidí do nemocnice, stojí to velké peníze

 11. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zraněné seniorce

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: O tygrovi a malém losím telátku

 13. krimi

  Policisté pátrají po řidiči, který v Kladně Na Zvonečku zavinil nehodu kamionu

 14. video

  VIDEO: Dienstbier a Valachová obdivovali zručnost žáků na Střední škole designu a řemesel

 15. krimi

  Policisté v Kladně přistihli mladíky při noční krádeži automobilových součástek

 16. zprávy

  Kladenský Labyrint představuje letní tábor: ITÁLIE – MARE PINETA

 17. krimi

  Dvacetiletý šílenec za volantem u Lotouše dvojnásobně překročil povolenou rychlost

 18. sport

  Kladenští volejbalisté budou usilovat o zisk Českého poháru

 19. foto

  FOTO: David Tůma sestřelil hattrickem českobudějovický Motor

 20. pozvánka

  Ve čtvrtek se bude v Kladně diskutovat o cestě z dluhové pasti