BURGER KING AKCE Sochorová válcovna DISCO PLES II. Legenda Cafe bar Est. 2014
ČSAD KLADNO Badmintonové centrum v Kladně Noc válečníků 13
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Zaměstnávání bývalých vězňů pomáhá snižovat recidivu, ukazuje nový výzkum

Úterý, 10. Říjen 2017 08:10

Až 60 procent propuštěných v České republice se vrací zpět do vězení. Jedním z významných faktorů, který může pozitivně ovlivnit vysokou míru recidivy, je zaměstnání. Nový výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci ve spolupráci s RUBIKON Centrem ukazuje, že stálé zaměstnání má velký vliv na ukončení kriminální kariéry.

Zaměstnávání bývalých vězňů pomáhá snižovat recidivu, ukazuje nový výzkum (Ilustrační foto: Tereza Janouškovcová )

Práce totiž poskytuje nejen legální příjem, který může být sám o sobě důvodem vyhnout se páchání trestné činnosti, ale také další výhody. Například zvýšení sebevědomí nebo navazování nových kontaktů s lidmi, kteří nemají kriminální minulost.

Do výzkumu se zapojilo 44 osob s trestní minulostí, které na konci roku 2013 a v první půlce roku 2014 využily při nalezení zaměstnání pomoc neziskové organizace RUBIKON Centrum. Jedním z hlavních závěrů výzkumu je příznivý údaj o nízké recidivě. Záznam o novém odsouzení po uplynutí zhruba dvou let mělo pouze 11,4 % z nich.

„Náš výzkum rozhodně potvrdil, že programy či služby tohoto typu mají v oblasti resocializace pachatelů svůj význam a jejich rozvoj i systematická podpora je v zájmu celé společnosti. Svět kolem nás se nestane bezpečnějším tím, že budeme pachatele přísněji trestat, ale díky tomu, že se co největšímu počtu z nich podaří nastoupenou kriminální kariéru včas opustit a zařadit se zpátky do běžného života. Nalezení uspokojivého zaměstnání je v tomto směru jedním ze zásadních momentů,“ říká vedoucí výzkumného týmu Jan Tomášek.

Fakt, že zaměstnání představuje významný faktor k ukončení kriminálního života, potvrdili v rozhovorech i sami aktéři. Samotné ale není „zázračným lékem“ na kriminalitu. K úspěchu na trhu práce a ke změně života k lepšímu je nutná především motivace uchazeče. Dalšími takzvanými „body zlomu“ jsou partnerský vztah, uvědomění si potřeby změny, nárůst zájmu o druhé, zatčení či strach z návratu do vězení. Podle expertů, kteří byli v rámci výzkumu také dotazováni (sociální pracovníci ve vězení, kurátoři, pracovníci ÚP a PMS), ale jen 30 až 50 % vězňů má skutečný zájem najít si stálé a legální zaměstnání.

To je částečně zapříčiněno i současným nastavením systému, který úspěšný návrat do společnosti ztěžuje (finanční tíseň v prvních týdnech po propuštění, nezajištěné bydlení, přetrhané sociální vazby, dluhy a exekuce).

Hledání zaměstnání také komplikuje propuštěným záznam v Rejstříku trestů.  Poslední vývoj na trhu práce ale postupně přináší určité změny v postojích zaměstnavatelů, kteří v důsledku nedostatku pracovní síly mění svůj striktní přístup i k osobám s kriminální minulostí.

„Zaměstnavatelé hledají vhodné zaměstnance a využívají k tomu cesty a zdroje, které by ještě před rokem považovali za neperspektivní. Tato změna se týká zejména oblasti výroby, logistiky i vybraných služeb, například dopravy. Stále však existují oblasti, kde je záznam v trestním rejstříku významnou bariérou, příkladem je administrativa. Řada našich kandidátů má kompetence i zkušenosti z této oblasti, ale na kvalifikovanou práci dosáhnou kvůli své minulosti velmi zřídka,“ říká Lucie Streichsbierová, vedoucí programu zaměstnanost RUBIKON Centra.

Na RUBIKON Centrum se ročně v průměru obrátí dva tisíce lidí se záznamem v Rejstříku trestů.  Od roku 2012 organizace pomohla více než 700 klientům získat legální zaměstnání, 80 % z nich v něm setrvalo i po zkušební době. Organizace spolupracuje s téměř 200 zaměstnavateli. 

RUBIKON Centrum je nestátní nezisková organizace, která od roku 1994 podporuje lidi s trestní minulostí na jejich cestě zpátky do společnosti – v získání a udržení práce, řešení dluhů a odpovědnosti vůči sobě, rodině i okolí.

Autor: Tereza Janouškovcová


banbad


 1. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 2. krimi

  Muž z Kladna si chtěl na internetu koupit traktor. Přišel o 300 tisíc

 3. pozvánka

  V kladenské škole E. Beneše se ve středu uskuteční den otevřeních dveří, bude i charita

 4. pozvánka

  Videopozvánka na Noc válečníků od bojovníka Ondry Balady

 5. krimi

  Partička Romů v Kladně zmlátila bezbrannou seniorku

 6. sport

  Kladeňáci vezou z Kopřivnice pět medailí!

 7. krimi

  Pomozte najít vandala, který v Kladně vysklil výlohu

 8. pozvánka

  V kadenské zdrávce je ve středu den otevřených dveří

 9. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 10. foto

  FOTO: Přerovští Zubři i na potřetí byli nad síly Rytířů

 11. video

  Videopozvánka na Noc válečníků od bojovníka Marka Ziaja

 12. sport

  Povinné tři body z Odoleny Vody vezou volejbalisté Kladna

 13. sport

  Vedení o dva góly Rytířům nestačilo, závěr patřil Třebíči

 14. krimi

  Ve Stochově havaroval opilý řidič, hrozí mu teď až tři roky žaláře

 15. pozvánka

  Videopozvánka na Noc válečníků od bojovnice Pavly Kladivové

 16. zprávy

  Rozšířená nabídka vlakových spojů potěší i Kladeňáky

 17. zprávy

  Osm Kladeňáků skončilo v nemocnici poté, co snědli kebab

 18. video

  Videopozvánka na Noc válečníků od bojovníka Martina Wernera

 19. pozvánka

  Koncert sboru Gaudium vás vánočně naladí ve Středočeské vědecké knihovně

 20. zprávy

  Kladno připravilo návrh změn v územním plánu, řeší hlavně předchozí nedostatky