Sochorová válcovna Legenda Cafe bar Est. 2014 Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Šampiónem v Central Kladno 2 Central Kladno Badmintonové centrum v Kladně Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • Balada pro banditu

Středočeská vědecká knihovna zve na výstavu Krása skrytá v kameni

Pondělí, 9. Říjen 2017 07:10

Středočeská vědecká knihovna v Kladně pořádá v Malé galerii výstavu Vojtěcha Záveského s názvem Krása skrytá v kameni. Bude k vidění od 12. října až do 21. listopadu v otevírací době knihovny. Vernisáž se uskuteční 11. října od 17:30 hodin za hudebního doprovodu Kateřiny Záveské a Jaroslavy Komárkové.

Středočeská vědecká knihovna (Foto: KL)

Jedním ze zážitků z dětství, který předznamenal další směřování Vojtěcha Záveského byl nález pvních tří achátů na hořické silnici při pobytu u babičky v Lukavci. Na cestu tenkrát navezli štěrk pro její zpevnění, malému Vojtovi bylo 10 let.

Na SUPŠ v Turnově v oboru broušení a rytí drahých kamenů vycítila paní profesorka Dostrašilová  jeho talent. Na glyptiku neboli kamenorytectví Vojtěchu Záveskému umožnila chodit o rok dříve, tedy již od prvního ročníku. Po dokončení školy pracoval v turnovském Granátu, pod jehož hlavičkou již v roce 1977 přešel na volnou živnost. Nyní žije a tvoří v Lázních Bělohrad.

Za kolébku glyptiky je považována Indie a země ležící kolem ní, avšak obchodem a válkami proniklo toto umění přes Fénicii do Řecka, kde se záhy těšilo veliké oblibě. Coby materiál pro rytiny posloužily především chalcedon, karneol, achát, křišťál a sardonyx. V Římě zakotvilo glyptické umění po rozkladu řecké říše, avšak po zániku mocného impéria zákonitě nastal úpadek kamenorytectví i zde. Před úplným zánikem jej udržovalo pouze rytí pečetidel. Až renesance přinesla oživení a rozkvět glyptiky spolu s rozvojem té sklářské, čímž byl dán i začátek historie tohoto oboru v českých zemích.

Vojtěch Záveský je autorem rytin na insigniích několika univerzit. České lvy vyryl také do manžetových knoflíčků z černého onyxu, jimiž byl při své poslední návštěvě České republiky v roce 2010 obdarován britský princ Charles. Za své umění si Záveský vysloužil titul Mistr uměleckého řemesla.

Autor: Jitka Hrušková


banbad