Sochorová válcovna Legenda Cafe bar Est. 2014 Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Šampiónem v Central Kladno 2 Central Kladno Badmintonové centrum v Kladně Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • Balada pro banditu

FOTO/VIDEO: Kladno ohromilo Dánsko jedním z největších světových lego modelů

Pátek, 6. Říjen 2017 07:50

Pětadvacet milionů kostek lega zaplnilo nově otevřený „dům lega“ v dánském Billundu. Před zraky tamní královské rodiny byly veřejnosti poprvé odhaleny unikátní 3D modely, mezi nimiž se vymykalo i téměř padesát exponátů z kladenské továrny.LEGO House je obdobou populárních zábavních parků LEGOLAND. Budova představuje 21 bílých kostek postavených na sebe, fasádu pokrývají dlaždice vytvářející iluzi, že je objekt celý postavený z lega. Odhadem by sem za rok mohlo zavítat až 250 tisíc návštěvníků.

Otevřením domu si majitel společnosti Kirk Kristiansen splnil dávný sen. „Vždy jsem si přál vytvořit místo, kde si budou moci návštěvníci užít lego na maximum. Dům je oslavou kreativity a příkladem, jakou moc má učení hrou. Při hře si děti osvojují tolik potřebné základní dovednosti, jako je kreativita nebo schopnost spolupracovat a řešit problémy,“ uvedl.

Otisk kladenské pobočky dánské společnosti je v nově postaveném domě jasně patrný. Zaměstnanci zdejšího závodu vytvořili mnohé modely, a to od návrhů až po jejich realizaci. Dominantní postavení zaujímá bezmála 16 metrů vysoký model stromu, který je složen z více než šesti milionů kostiček, které váží přes deset tun. Váha celého stromu je 21 tun. Jeho instalace trvala týmu expertů 1200 hodin. Ovšem celková výroba modelu zabrala 24 350 hodin. Obyčejný smrtelník by ho tedy stavěl 12 let. Jedná se o jeden z historicky největších a technicky nejnáročnějších modelů světa. Za pozornost ale stojí i tři modely dinosaurů nebo vodopád z téměř dvou milionů kostiček. Obojí taktéž z kladenské produkce.

Opět se ukazuje důležitost kladenského závodu, ve kterém se stavebnice dekorují, kompletují a balí. V této oblasti Kladno zajišťuje až padesát procent světové produkce. Krom Dánska a České republiky má společnost pobočky ještě v Maďarsku, Mexiku a Číně.


Autor: (jk)


banbad