Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

V kladenském muzeu je k vidění výstava rozkládacích knih

Středa, 13. Září 2017 06:50

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně zve na výstavu fenomenálního autora rozkládacích knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Nese název Kouzelný svět a navštívit ji můžete až do 19. listopadu letošního roku.

V kladenském muzeu je k vidění výstava rozkládacích knih (Foto: KL)

Rozkládací nebo také „pop-up“ knihy těší dětské čtenáře již více než osmdesát let a u jejich zrodu stál právě český architekt a malíř Vojtěch Kubašta. Jeho jméno je dnes pozapomenuté, ale prostorové knížky si většina z nás vybaví, minimálně když je uvidí. Pro ně a také betlémy vytvářel důvtipné mechanismy, pomocí nichž se po otevření ze stránky do prostoru zvedla celá kulisa s figurami a knížka se tak stala trojrozměrnou.

Jeho práce získaly obdiv především ve světě, přičemž osud přivedl Kubaštu i ke spolupráci s Waltem Disneyem. Ilustroval například knihy 101 dalmatinů, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Knihu džunglí. K nejznámějším domácím titulům patří Cvrček a mravenci, Jeníček a Mařenka, Perníková chaloupka a Tip a Top. Úspěšná byla také spolupráce s manželi Škodovými na edici Už vím proč. Kubašta má tak na kontě více než 200 knih přeložených do tří desítek světových jazyků.

Autor: (red)


banbad