Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

FOTO: Po Kladně pohodlně, chytře a rychle na sdílených kolech

Pátek, 18. Srpen 2017 07:10

Kladno spouští systém sdílených kol. Hromadnou a automobilovou dopravu od čtvrtka 17. srpna doplnil zcela nový prvek. Celkem na 26 stanovištích je připraveno 60 jízdních kol určených pro všechny zájemce o tuto alternativní přepravu.

Po Kladně pohodlně, chytře a rychle na sdílených kolech (Foto: KL)

Kladeňáci si mohou díky pilotnímu programu vyzkoušet, jak funguje bikesharing. „Kolo patří k modernímu způsobu přepravy, proto jsme se rozhodli k tříměsíčnímu zkušebnímu období. Chceme si ověřit, jak sdílená kola budou v našem městě fungovat a jaký o ně budou mít Kladeňáci zájem,“ řekl kladenský primátor Milan Volf.

Pro pohodlné a rychlé přemístění po Kladně nyní stačí zájemcům jediné: přijít k růžovému kolu a díky mobilní, či webové aplikaci si bicykl odemknout a svézt se tam, kam potřebují.

 „Jízdné jsme v testovacím režimu stanovili na 10 korun za hodinu nebo 100 korun za měsíc. Cena je tedy nižší než základní jízdné v městské hromadné dopravě. První jízda bude navíc zcela zdarma,“ doplnil kladenský primátor Milan Volf. Zkušební provoz bude pro Kladno zajišťovat společnost Rekola Bikesharing, která růžová kola provozuje v dalších pěti českých městech. Díky přesným datům z GPS modulů a z mobilní aplikace bude mít město potřebné podklady pro rozhodnutí, zda a jak je tento způsob dopravy využívaný a zda má potenciál i v řádném provozu.

Samotné půjčení kola je velmi jednoduché. Prvním krokem je registrace přes web moje.rekola.cz a pak už jen vybrat si tarif jízdného. Na výběr je v základu buď jednorázová jízda, nebo měsíční paušál.

Aplikace po přihlášení ukáže, kde v blízkosti se kola nachází. K odemknutí zámku kola stačí opsat do aplikace šestimístné číslo z rámu. Obratem dostane zájemce kombinaci pro odemknutí zámku. Stejně jednoduše pak kolo zase vrátí. Ideální je uzamknout ho do jednoho z 26 repointů uvedených v aplikaci. Jedná se o stojany na kola nebo vybraná městská zábradlí. Pokud v blízkosti repoint není, kolo lze uzamknout i do ostatních stojanů a k městským zábradlím, ale vždy tak, aby nikomu nepřekáželo. Zóna pro odkládání sdílených kol je v aplikaci označena růžovou barvou. Uzamknout kolo mimo tuto zónu je možné, ovšem za poplatek 100 korun. Posledním krokem je co nejpřesněji zaznamenat polohu kola do mapy mobilní aplikace.


Autor: Lenka Růžková