BURGER KING KLADNO Sochorová válcovna TÁBORY NA LÉTO 2018 Legenda Cafe bar Est. 2014 Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO 3. NAROZENINY CENTRAL KLADNO PLES SPORTOVCŮ Badmintonové centrum v Kladně Svatební videa
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Mé šance ve volbách rostou, cítí Jana Bobošíková

Pondělí, 14. Březen 2011 07:16

Tvrdí o sobě, že je ženou činu. Šéfka Suverenity a bývalá europoslankyně Jana Bobošíková se opravdu nebojí ostrých slov. Chce například zrušit Senát, do kterého v doplňovacích volbách na Kladensku kandiduje.

Jaké jsou Vaše zásadní programové pilíře a body, se kterými jdete do senátních voleb?

Zásadní pilíře mého programu jsou tři. Za prvé nepřipustit důchodovou reformu prostřednictvím zvyšování DPH a tak, jak o ní chaoticky hovoří Nečasova vláda, kde každý říká něco jiného. Za druhé se pokusit o to, aby Česká republika nemusela přijímat euro, protože se domnívám, že přijetí eura znamená další pád České republiky do chudoby a snížení konkurenceschopnosti. Za třetí, a to už jsem lidem slíbila mnohokrát, byť to vypadá jako protimluv, že první z mých kroků bude návrh zrušení Senátu.

Co se týká zrušení Senátu – to je také jeden z bodů Suverenitou vypracované ústavy, kterou má strana ve svém programu. Jaké jiné ústavní změny jsou v této vámi navrhované ústavě?

My počítáme s jednokomorovým parlamentem a pouze s Poslaneckou sněmovnou, která by měla lichý počet 151 poslanců, aby se zabránilo patovým situacím. Ale počítáme i s přímými volbami starostů, hejtmanů a prezidenta. Také počítáme s odvolatelností soudců ve větší míře, než jak to umožňují naše zákony doposud, a s odvolatelností poslanců. Tady jsme našli inspiraci ve finské ústavě, kde odvolatelnost poslanců existuje. Naše ústava posiluje pravomoci Ústavního soudu. A to i v tom ohledu, že právě některé pravomoci, které má Senát, přecházejí na Ústavní soud.

Často hovoříte o tom, že chcete bránit české národní zájmy. Jaké to jsou?

Za český národní zájem považuji zejména ekonomické zájmy občanů tohoto území tak, aby toto území prosperovalo a aby těžilo ze své přirozené geografické a geopolitické polohy. Za prvé je to doprava. Jsem nespokojena s tím, že současná vláda vůbec neřeší splavnost Labe v Německu, protože Labe v Německu je hlavní dopravní tepna pro český export. A ve chvíli, kdy by se české zboží nemohlo dopravovat po Labi, ale muselo by se dopravovat železnicí, autobusy nebo kamiony, tak by se velmi prodražil. Bundestag před měsícem odhlasoval, aby se tato oblast Labe, na kterou je navázán český průmysl, do budoucna nerozvíjela a aby se v Německu rozvíjeli jiné vodní cesty. Já považuji za prioritní národní zájem, aby naše diplomacie okamžitě začala šlapat do toho, aby se udržela splavnost Labe tak, jak je doposud.

Další věcí jsou okamžité investice do rozvodné soustavy. Česká republika je nyní zemí, která vyváží elektrickou energii. Máme tady jaderné elektrárny a další zdroje elektrické energie – koneckonců Česká republika je jednou ze zemí s největším ložiskem uranu. Ale aby to tak mohlo zůstat a my z toho mohli těžit, je třeba rozvíjet elektrickou přenosovou soustavu tak, aby nedocházelo k blackoutu. Odborníci na toto upozorňují už možná deset let a každá vláda to od sebe odstrkuje. Ono je to velmi nepohodlné toto rozvíjet, ale já rozvíjení národní přenosové soustavy, samozřejmě v dotyku na ostatní státy, považuji za jeden z prioritních ekonomických zájmů.

Jaké problémy nejvíc trápí Kladensko?

Jednoznačně doprava. Navštívila jsem řadu obcí a i jsem se připojila k té petici mého konkurenta ve volbách. (více čtěte zde) Vidím, že zrušení některých spojů jednoznačně snížilo životní úroveň lidí, protože ne všichni jezdí autem. Snížení dopravní obslužnosti jednoznačně snížilo nebo snižuje životní úroveň lidí.

A druhá věc – na Kladensku je poměrně vysoká nezaměstnanost mezi devíti a deseti procenty, podle toho jestli to počítá Český statistický úřad nebo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Teď jsem proto velmi ráda, že Lego bude rozšiřovat svojí výrobu.

Pak je tu třetí problém, o kterém se moc neví. Ve dvaceti procentech míst v domech pro seniory a v domech s pečovatelskou službou se neusazují lidé místní, ale Pražáci. To je statistika Středočeského kraje a dost mě to šokovalo.

Ještě k dopravě. Už léta se hovoří o rychlodráze mezi Kladnem a Prahou. Viděla byste ji jako dobré řešení?

Já bych to viděla jednoznačně jako řešení, jenomže všechno je otázka peněz. Myslím, že by to pomohlo, protože teď, jak jezdím v té kampani, vidím fronty aut, které každé ráno jezdí z Kladna do Prahy a potom na večer zpět. Samozřejmě, že by to pomohlo, ale senátor jako takový o tom může mluvit, může chodit za svými politickými kolegy, může naléhat na hejtmana… Kdybych řekla, že něco takového můžu zařídit, tak bych lhala.

Můžete mi prozradit, kde vlastně stojí Suverenita? Ve středu, napravo nebo nalevo?

My toto necháváme na novinářích a říkáme, že jsme strana, která hájí české národní zájmy a zájmy občanů této země. To znamená, že nehájíme zájmy Bruselu, že nehájíme zájmy nadnárodních společností, že nehájíme zájmy monopolu a jejich cen a že nehájíme zájmy nelegálních přistěhovalců. Zdůrazňuji nelegálních! My ctíme to, že Česká republika i Evropa je územím katedrál a univerzit, nikoliv mešit.

Máme takzvanou pravicovou vládu, která slíbila před volbami, že nezvýší daně. Podívejte se, co se děje. Já se ptám: ‚Je to vláda pravicová nebo levicová?‘ Bráním se tomu vymezení a čekám, jakou nálepku nám dají média nebo politologové, protože jsme strana, která chce majetkové přiznání, která chce prokazování původu majetku, která nechce euro, která ale na druhou stranu chce nízké daně, která chce malý a silný stát, zrušení sedmi ministerstev, chceme jen osm krajů místo čtrnácti… Takže vyberme řešení.

Jak hodnotíte své šance ve volbách? Jdete do nich s jednoznačným cílem vyhrát?

Já od začátku říkám, že mé šance jsou třicet procent. Tím nemyslím, že získám třicet procent hlasů, jak to mylně napsal jeden novinář. Ale nyní mám pocit, že se mé šance zvyšují.

Koho považujete za největšího soupeře?

Za největšího soupeře považuji pana Dienstbiera, který samozřejmě těží ze dvou významných faktorů. Za prvé ze jména a nezpochybnitelné osobnosti svého otce a za druhé ze silné strany za svými zády.

.

Autor: Vít Heral
napsat e-mail autorovi

.

Odkaz na oficiální stránky Jany Bobošíkové

.

Rozhovory s kandidáty do Senátu:

Jiří Dienstbier: Většina v Senátu je pro ČSSD důležitá fakticky i symbolicky

Dan Jiránek: Je riziko, že nedokážu zburcovat voliče

Luděk Kvapil: Senát by neměl být odkladištěm zasloužilých politiků

Zdeněk Levý: Jistoty chybí, morálka utrpěla, vláda se chová korupčně!

Karel Protiva chce zatočit s korupcí ve zdravotnictví

Miroslav Rovenský nabízí „čistý tón pro Středočechy“

Ivo Vašíček: Chci razantně prosazovat práva občanů na informace

Milan Vodička: Budu hájit zdravý rozum a svobodu. Řeknu rázné NE zvyšování daní

.

.


 1. krimi

  Každý desátý řidič se na Kladensku dopustil přestupku, ukázala bezpečnostní akce

 2. krimi

  Zloděj ve Stochově odnesl ze sklepa nářadí za 20 tisíc

 3. soutěž

  Pravidelná soutěž s BURGER KING® o WHOPPER® menu

 4. video

  VIDEO: Kladenská kapela HellBitch odpálila svůj první koncert v klubu Poldofka

 5. krimi

  Důchodkyně si nedala pozor, v kladenské Oaze přišla o kartu

 6. pozvánka

  V pátek má v kladenském divadle premiéru hra Oskar a růžová paní

 7. sport

  Rytíři to dokázali, postupují do extraligové baráže!

 8. pozvánka

  Ples sportovců v Kladně bude letos v režii týmu Domu kultury

 9. krimi

  Čtyři jednou ranou. Policie v Kladně vyrazila do boje s výrobci drog

 10. zprávy

  Na radnici byla nainstalována galerie historických osobností Kladna

 11. zprávy

  Auto Velvex ve Slaném je zárukou kvality v prodeji ověřených vozů

 12. krimi

  Jsem údržbář, hájil se zloděj, kterého v Kladně chytili při činu

 13. zprávy

  V ZOO Zájezd se narodila patnácterčata chameleona třírohého

 14. pozvánka

  Kladenská městská knihovna zve na oslavu svých patnáctých narozenin

 15. sport

  Kladenští volejbalisté začali jednoznačnou výhrou nad Příbramí

 16. video

  VIDEO: V sobotu do Kladna zavítali indiáni, show byla parádní

 17. pozvánka

  Přijďte na den otevřených dveří do Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT

 18. krimi

  Kurýrka v Kladně doručila zásilky, potom ztratila peněženku s 30 tisíci

 19. zprávy

  Kladenské LEGO pořádá v dětském domově v Ledcích Noc s Andersenem

 20. krimi

  Zloděj v Tuchlovicích využil otevřené ventilačky a vloupal se do domu