Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

FOTO/VIDEO: V Malíkovicích na Kladensku se běžel orientační závod, Kladeňáci ho zvládli na jedničku

Pátek, 2. Červen 2017 06:50

V neděli 28. května pořádal kladenský Klub orientačního běhu 7. závod jarního žebříčku středočeské oblasti. Za krásného slunečného počasí vyrazilo z Malíkovic do lesa 642 závodníků, což klání zařadilo mezi letošní největší běžecké akce v regionu.

V Malíkovicích na Kladensku se běžel orientační závod, Kladeňáci ho zvládli na jedničku (Foto: kladenský Klub orientačního běhu)

Pořadatelé vybrali krásný les v prostoru zaniklé obce Svídna západně od Malíkovic. Různorodé porosty, mnoho vodních toků a pramenů, údolíčka, pozůstatky historických staveb a mnoho dalších objektů daly možnost stavitelům tratí připravit pěkný a přitom náročný závod pro všechny kategorie.

„Do závodu odstartovali nejen elitní orienťáci, ale v jednatřiceti kategoriích i děti či například zkušení matadoři v kategorii nad 75 let. Připravili jsme i speciální kategorie pro příchozí sportovce nebo rodiče s dětmi. Pro děti, které nezávodily, byla připravena školka se skákacím hradem a zábavnými aktivitami. Pro všechny tu pak fungoval bufet pro pozávodní doplnění energie a tekutin.” řekl ředitel akce Pavel Vinš.

Před startem měli běžci možnost se dobře rozhýbat, cesta z centra závodu v místním agropenzionu na start měřila něco přes kilometr a podobnou všichni doklusávali nebo docházeli zpět z cíle. Nejdelší tratě měřily vzdušnou čarou necelých 6 kilometrů, reálně závodníci naběhali v lese asi o čtvrtinu více. Ti nejmladší hledali kontrolní lampiony na dvoukilometrové trati. Na startu dostal každý speciální mapu se zákresem kontrol, které bylo nutné proběhnout v určeném pořadí.

Většina tratí zavítala do zajímavé centrální oblasti mapy, kde v lese poblíž bývalého muničního skladu organizátoři postavili velké množství lampionů s elektronickými kontrolními jednotkami. Protože se v těchto místech les střídá s otevřeným prostorem, pořadatelé toho využili a vypustili i dron s kamerou. Velmi zajímavé záběry si můžete prohlédnout ZDE:

Pro běžného rekreačního sportovce je závod v orientačním běhu v mnoha ohledech jiný než klasický přespolák. Startuje obvykle intervalově a nejinak tomu bylo i v neděli. Závodníci tudíž v jeho průběhu netuší, jak si vedou soupeři a musí spoléhat jen na své vlastní síly a mapové dovednosti. Jediná správná taktika je tudíž běžet pořád naplno a přesně číst mapu. Teprve po doběhu posledního je možné vyhlásit konečné pořadí. Tento systém je časově sice náročnější, nicméně na druhou stranu dává dostatek času k dalším aktivitám, zejména pak k vášnivým diskusím nad mapou a rozborem vlastních či cizích mapových chyb.

V elitních kategoriích byli nejrychlejší Martina Matějů z SK Praga a Martin Šmelík z kubu Magnus Orienteering. Ani domácí nezůstali pozadu, na třetích místech ve svých žebříčkových kategoriích doběhli Barbora Redlová ze Slaného a Lukáš Pelikán, druhý pak v kategorii M20 skončil Jan Beneš, rovněž z KOB Kladno. Příchozí kategorii v konkurenci šedesáti závodníků zcela ovládli běžci ze Slaného, kdy Filip Dolejší vyhrál a ze třetího místa jej jistil Zdeněk Husák. I ostatní vítězové si ale odváželi domů pěkné medaile a ceny, úplně všichni pak i kvalitní sportovní zážitek.

Další klání kladenští pořadatelé již intenzivně chystají na začátek podzimu, podrobnější informace budou na webu KOB Kladno zveřejněny v průběhu prázdnin.


Autor: Pavel Štáfek


banbad