• Bratři Ebenové na Kladně
  • SBF

Zvládnuté dramatické koncovky rozhodly o výhře Jihostroje

Středa, 19. Duben 2017 21:03

Třetí finálový zápas volejbalistů Jihostroje České Budějovice a Kladna volejbal cz přinesl opět velké drama, které lépe zvládli Jihočeši, kteří se ujali vedení v sérii v poměru 2:1.

Ilustrační foto: KL

Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz    3 : 1  (17, 26, – 21, 24)

Hostující celek začal opět se Syrůčkem v základní sestavě, ale překvapivě se na střídání objevil podruhé v sezóně Borek Fokt! Domácí začali velmi dobře a za stavu 5:1 si kouč hostů Fortuník vzal oddechový čas. A při prvním technickém timu vedl Jihostroj rozdílem pěti bodů. Servisem van Haarlema sice Kladno snížilo na rozdíl dvou míčů, ale po druhém oddechovém čase Jihočeši již mají opět náskok čtyř bodů. Českobudějovický talent Kraffer svým podáním zvyšuje na 18:12, což bylo rozhodující pro koncovku úvodní sady.

V podobném duchu začalo i druhé dějství. Jihostroj hned na začátku „utekl“ na 7:1. Z jasného vedení se však domácí neradovali dlouho. Van Haarlem, který přišel na podání, dokázal šesti úspěšnými servisy za sebou vyrovnat! V polovině setu se hráči obou týmů přetahovali o podání. Do druhého oddechového času si domácí vybojovali dvoubodový náskok, a následně celek z jihu Čech zvyšuje na 18:15. Hosté snížili na rozdíl bodu, ale vzápětí jdou České Budějovice do vedení 21:17. Dramatická koncovka nabírá obrátky. Kladeňáci se nechtějí vzdát. Křesťan svými tvrdými podáními se dotáhl opět na pouhý bod a o chvíli později bylo srovnáno na 22:22. Paní Štěstěna se nakonec přiklonila na stranu domácích, kteří využili čtvrtý setbol.

Třetí pokračování začalo parádním představením Zajíčka, který čtyřmi servisy v řadě poslal hosty do slibného náskoku. Kladno, stejně jako domácí v předchozím setu, vede již 1:7. Po prvním timu si hosté stále udržují solidní náskok zvláště potom, co na podání „řádil“ Křesťan. Ale kladenského bombarďáka brzy následuje jihočeský Habr, jenž velkou ztrátu dotáhl na 12:13. Ale hosté si těsné vedení udržují i při druhém oddechovém čase. Po dvou chybách Michálka svěřenci trenéra Fortuníka získali rozhodující náskok, který jim přinesl zisk setu.

Chilský univerzál Gevert získává pro svůj tým náskok tří bodů, který je však při prvním timu jen jednobodový. Hned po něm přebrali iniciativu hosté. Dobrými servisy i bloky získávají náskok 9:14. Podobný rozdíl je i při druhém oddechovém čase.  Ale domácí se zase dostávají do bližšího kontaktu a zásluhou Habra snižují na 17:18 a o pár chvil později je již stav srovnaný na 19:19. Za stavu 21:21 si vybral hostující trenér oddechový čas. Drama nabývalo patřičné grády. Domácí Michálek byl zablokován a Kladeňáci měli dvoubodový náskok 22:24, ale exkladenský Sobotka úspěšnými servisy nejen vymazal manko, ale získal mečbol, který dělovkou proměnil Gevert a Jihostroj si tak připsal druhý bod ve finále.

„Rozhodly nevydařené koncovky ve druhém a čtvrtém setu, kdy domácí v nich byli pečlivější,“ říká smutný kladenský trenér Milan Fortuník. „Nasazení Borka Fokta vyplynulo z vývoje série, nebylo to špatné řešení, ale jedna výměna středového hráče je málo. Jihočechům zahrál dobře univerzál Gevert, ale jinak se soupeři v téměř všech herních činnostech vyrovnáme, v některých fázích utkání jsme i lepší. Ale nejpodstatnější rozdíl je na servisu, kde vládne trio Gevert, Habr, Sobotka.“

Sestava:  van Haarlem, Hietanen, Syrůček, Hýský, Zajíček, Křesťan – Sparidans, střídali: Dillien, Fokt, Trojan. Rozhodčí: Kovář – Činátl. Diváků: 1800. Zápas trval  105 minut.

Stav série:  2 : 1