Teplárna Kladno Teplárna Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
  • SAMK
  • Divadlo Kladno
  • Labyrint Kladno

FOTO/VIDEO: V Kladně se uskutečnil již druhý ročník Memoriálu Jana Lewinského

Čtvrtek, 12. května 2016 08:00

Ve středu se v Kladně uskutečnil druhý ročník Memoriálu Jana Lewinského s názvem Studentský železný hasič, který uspořádali studenti z Fakulty biomedicínského inženýrství.

zelezny-hasic-top
V Kladně se uskutečnil již druhý ročník Memoriálu Jana Lewinského (Foto: KL)

Všichni účastníci tímto závodem uctili památku svého kolegy, který zahynul při výkonu služebního povolání. Celou akci přijeli také podpořit rodiče zesnulého studenta Jana Lewinského.

Dnes jsme krom závodu dělali také ukázku různé zásahové techniky. Měli jsme tu novou Tatru s nástavbou povodňového kontejneru, letištní speciál Panter, což je velkokapacitní vozidlo pro zásahy přímo na letišti, obrněné vozidlo záchranné služby Trans Hospital a také záchrannou službu s výjezdovým vozidlem. Profesionální hasiči předvedli rychlý zásahový vůz RZA a závěrem ukázali divákům vyproštění osob z havarovaného vozidla,“ uvedl pro Kladenské listy organizátor Petr Svoboda.

Pozvali jsme také všechny kladenské školy, které postupně přiváděly své žáky, aby si prohlédli předváděnou techniku, u které byl vždy odborník, který podal k danému vozidlu výklad,“ dodal Petr Svoboda.

Letos startovalo 34 mužů a 10 žen, kteří se sjeli z celé republiky. Na začátku trati museli závodníci nejprve napojit 40 metrů hadicového vedení a roztáhnout ho od zásahového vozidla. Druhou překážkou, kterou museli účastníci zdolat, bylo smotání hadic, které bylo nutné podle pravidel uklidit do připravených boxů. Hned potom se závodníci vrhli na transport závaží a následně zdolat překážku v podobě převalování ohromné pneumatiky z Tatry. Pátou disciplínou byl transport figuríny o hmotnosti 80 kilogramů. K předposlední překážce si závodníci doběhli několik metrů, aby překonali dvoumetrovou bariéru. Posledním úkolem, který organizátoři připravili, byl výstup osmi poschodími fakulty ČVUT. Tohle vše museli závodníci zvládnout v zásahovém obleku s helmou a v rukavicích.

V organizačním týmu studentů bylo sedm lidí, kteří memoriál již podruhé uspořádali. Ti si na pomoc přizvali dva učitele z fakulty a dobrovolné hasiče z Rynholce, Lán a Hřebče. Na akci se podíleli i profesionální hasiči z kladenské stanice a letištní hasiči z Prahy. Pomoc neodmítl ani Český červený kříž a zdravotní záchranná služba z Kladna.

Akce se nám vydařila a již brzy začneme chystat třetí ročník. Zatím mohu prozradit, že máme v plánu do Kladna dostat vrtulník a rozšířit startovní listinu o mládež od 15 do 18 let,“ prozradil plány do budoucna organizátor Svoboda.
Autor: spi, vib